Azərbaycan və Gürcüstan hökumətləri arasında Birgə Kommünike
Gürcüstanın Baş nazir İrakli Kobaxidzenin WUF13-də iştirak etmək məqsədilə Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan iqtisadiyyat, enerji və bağlantı sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə yönəlmiş hərtərəfli sazişlər toplusunun imzalanması ilə strateji tərəfdaşlıqlarını bir daha təsdiqlədilər. İmzalanma mərasimi 18 may 2026-cı ildə Bakıda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Gürcüstanın Baş naziri cənab İrakli Kobaxidzenin iştirakı ilə baş tutmuşdur.
Hər iki lider imzalanmış sənədlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini, xüsusən də Azərbaycan və Gürcüstanın bir çox ölkələr üçün bağlantı habı kimi mühüm rolunu və bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
İmzalanmış sənədlərə Gürcüstana təbii qazın təchizatı, Azərbaycan təbii qazının beynəlxalq bazarlara əlavə təchizatı üçün tranzit razılaşmalarının davam etdirilməsi, Gürcüstana elektrik enerjisinin tədarükü və Gürcüstan ərazisindən Türkiyəyə elektrik enerjisinin tranziti haqqında hökumətlərarası sazişlər, eləcə də Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi çərçivəsində aparılan modernləşdirmə işlərinin yekun qəbulu və tamamlanmasını təsdiqləyən Koordinasiya Şurasının Protokolu daxildir.
Yuxarıda göstərilən hökumətlərarası sazişlərin həyata keçirilməsi üçün hər iki ölkənin müvafiq dövlət enerji şirkətləri 15 oktyabr 2026-cı il tarixindən gec olmayaraq bağlanacaq müqavilələrin əsas kommersiya parametrlərini müəyyən edən Əsas Şərtləri imzaladılar.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), SOCAR Midstream Operations MMC (SMO) və Gürcüstan Neft və Qaz Korporasiyası (GOGC) arasında Qərb Marşrutu İxrac Boru Kəmərinin Gürcüstan hissəsinin, o cümlədən Supsa Neft Terminalı və əlaqəli infrastrukturun istismar şərtlərini müəyyən edən Əməliyyat Sazişi üzrə Əsas Şərtlər imzalanmışdır.
Koordinasiya Şurasının Protokolu həmçinin müvafiq dəmir yolu infrastrukturunun dəmir yolu xəttinin idarə olunmasına nəzarət etmək üçün BTKI Dəmir Yolları MMC Birgə Müəssisəsinə ötürülməsini rəsmiləşdirdi ki, bu da regional bağlantının gücləndirilməsində mühüm addımdır. Tərəflər əlavə olaraq 26 may 2026-cı il tarixindən etibarən Bakı-Tbilisi-Bakı marşrutu üzrə gündəlik sərnişin qatarları xidmətlərinin bərpası barədə razılığa gəldilər.

Within the framework of the visit by Prime Minister Irakli Kobakhidze to Azerbaijan to participate at WUF13, the Republic of Azerbaijan and Georgia reaffirmed their strategic partnership through the signing of a comprehensive set of agreements aimed at deepening bilateral cooperation in the fields of economics, energy and connectivity. The signings took place in Baku on 18 May 2026, in the presence of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze.
Both leaders emphasised the importance of the documents signed in terms of expanding cooperation, particularly underscoring the significant role of Azerbaijan and Georgia as a connectivity hub for many countries and the importance of further deepening cooperation in this direction.
The signed documents include intergovernmental agreements on the supply of natural gas to Georgia, on the continuation of transit arrangements for additional supplies of Azerbaijani natural gas to international markets, on the supply of electricity to Georgia and on the transit of electricity through the territory of Georgia to Türkiye, and a Protocol of the Coordination Council confirming the final acceptance and completion of the modernization works carried out under the Baku–Tbilisi–Kars railway project.
For the implementation of the above intergovernmental agreements, the respective state-owned energy companies of both countries signed Heads of Terms setting out the key commercial parameters of the fully-termed agreements to be concluded no later than 15 October 2026.
In addition, an Operating Agreement Heads of Terms were signed between the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), SOCAR Midstream Operations LLC (SMO), and JSC Georgian Oil and Gas Corporation (GOGC), defining the terms of operation of the Georgian section of the Western Route Export Pipeline, including the Supsa Oil Terminal and associated infrastructure.
The Protocol of the Coordination Council also formalized the transfer of the respective railway infrastructure to the Joint Venture BTKI Railways LLC to oversee the management of the railway line — a significant step in strengthening regional connectivity. The Parties further agreed to resume daily passenger train services on the Baku–Tbilisi–Baku route from May 26th, 2026.