İqtisadiyyat Nazirliyində növbəti könüllü fəaliyyəti təşkil edilir. Bununla bağlı müraciətlər 30 aprel 2022-ci il tarixinədək qəbul ediləcək.
Nazirlikdə könüllü fəaliyyət müddəti 3 aydır. Könüllülərlə müqavilə müddəti tərəflərin qarşılıqlı razılığına uyğun olaraq uzadıla bilər. Könüllülük müddətini uğurla başa vuran gənclərə sertifikatlar veriləcək.
Qeyd edək ki, könüllülərin seçimi zamanı dil (ingilis, rus) və kompüter biliklərinə, dövlət qulluğu vəzifələri üzrə müvafiq sertifikata malik olan şəxslərə üstünlük veriləcək.
Qeyd: Müraciət edən könüllülərin COVİD-19 pasportuna və ya COVİD-19-a qarşı immunitet sertifikatına malik olması mütləqdir.

The regular volunteering is organized by the Ministry of Economy. Applications will be accepted until April 30, 2022.
Young people who want to join the ranks of volunteers can apply electronically on the website of the Ministry of Economy www.economy.gov.az in the “Volunteering” section or submit their CVs to the Ministry (155, Heydar Aliyev Avenue, Baku).
The term of volunteering in the Ministry lasts for 3 months. The term of the contract with volunteers can be extended by mutual agreement of the parties. Certificates will be awarded to the young who have successfully completed the period of volunteering.
Note that during the selection of volunteers, preference will be given to those who have good command in languages (English, Russian) and computer, as well as appropriate certificate for performing civil service duties.