İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) təşkilatçılığı, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti “Tabaterra” QSC-nin dəstəyi ilə Sənaye Parkının rezidentləri üçün “Sənaye müəssisələrində yanğın təhlükəsizliyi” mövzusunda yanğın-taktiki təlim keçirilib.
Təlimin keçirilməsində məqsəd obyektlərdə mümkün yanğınların söndürülməsi üzrə şəxsi heyətin peşəkar bacarıqlarının gücləndirilməsi, habelə obyektin aidiyyəti heyətinin yanğınlar zamanı ilkin davranış qaydaları barədə biliklərinin artırılması olub.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində keçirilən təlimə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin, Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin və digər qurumlarının əməkdaşları cəlb edilib.
Canlı qüvvələrin və xüsusi təyinatlı texnikaların cəlb olunduğu təlimdə şərti yanğının söndürülməsi, təxliyə və ilkin tibbi yardımın göstərilməsi üzrə məşqlər keçirilib.
Sonda təlimdə iştirak edən sənaye müəssisələrinin əməkdaşları üçün yanğın təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün müvafiq tövsiyələr verilib, sənaye müəssisələrində yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına əməl edilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

The Agency for Development of Economic Zones (ADEZ) organized a fire tactics training on the topic "Fire safety at industrial enterprises" was held for residents of the Industrial Park with the support of Tabaterra CJSC, a resident of the Sumgait Chemical Industrial Park.
The purpose of the training was to consolidate the professional skills of the personnel in extinguishing possible fires at the facilities, as well as to increase the knowledge of the relevant facility personnel about the rules of initial behavior in case of fires.
Employees of the MES State Fire Service, State Fire Control Service, the State Agency for Safe Working in Industry and Mining Supervision and other institutions were involved in the training held on the territory of the Sumgait Chemical Industrial Park.
As part of the training involving manpower and special-purpose equipment, exercises were conducted on conditional fire extinguishing, evacuation and first aid.
In conclusion, relevant recommendations were given on ensuring fire safety for employees of industrial enterprises participating in the training, focusing on the importance of observing fire safety rules in industrial enterprises.