Azərbaycanda əlverişli biznes mühitinin yaradılması, sahibkarlıq sahəsində qanunvericiliyin, inzibati prosedurların və dövlət-sahibkar münasibətlərinin təkmilləşdirilməsi, sahibkarlıq fəaliyyətinin tənzimlənməsi, bu sahədə səmərəliliyin artırılması və şəffaflığın təmin edilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən qarşıya qoyulmuş əsas vəzifələrdəndir və bu istiqamətdə ardıcıl olaraq tədbirlər həyata keçirilir.
Biznes sferasının tənzimlənməsi istiqamətlərindən biri də sahibkarlıq fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılmasıdır. Bu sahədə aparılmış islahatların nəticəsi olaraq, lisenziyalaşdırılan fəaliyyət növlərinin sayı əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. İslahatların tərkib hissəsi kimi ölkəmizdə “Lisenziyalar və icazələr haqqında” Qanun qəbul edilib, lisenziyalarla yanaşı, icazələrin də siyahısı müəyyən olunub.
İslahatlar aparılarkən lisenziya tələb edən fəaliyyət növlərinin sayı 59-dan 36-ya endirilib, icazələrin sayı isə 86 müəyyən edilib. İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən verilən lisenziyaların sayı 23-dür.
Lisenziyaların verilməsi müddəti 15 iş günündən 10 iş gününə endirilib, dövlət rüsumunun məbləği 2 dəfə azaldılıb. Qanunvericiliyə əsasən, hazırda sellülar (mobil) rabitə xidmətləri istisna olmaqla lisenziyaların müddətsiz verilməsi müəyyən edilib.
Dövlət başçısının müvafiq Fərmanı ilə lisenziyalar 2 noyabr 2015-ci il tarixindən İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən “ASAN xidmət” mərkəzləri vasitəsilə verilir. 14 mart 2018-ci il tarixindən lisenziyaların “Lisenziyalar və icazələr” portalı üzərindən də verilməsinə başlanıb. Sahibkarların işinin daha da asanlaşdırılması məqsədilə 2020-ci ilin fevralından lisenziyaların verilməsi KOB evləri vasitəsilə də həyata keçirilir.
İndiyədək Nazirlik tərəfindən 12913 lisenziya verilib. Bununla yanaşı, “Lisenziyalar və icazələr” portalı vasitəsilə 2987 elektron lisenziya verilib.
Ümumilikdə, verilmiş lisenziyaların 65%-ə qədəri, o cümlədən 2022-ci ilin ötən dövründə verilmiş lisenziyaların 85%-i yeni lisenziyalardır ki, bu da aparılan islahatların nəticəsi olaraq sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndiyini göstərir. Pandemiya ilə əlaqədar qlobal çağırışlara uyğun olaraq elektron ticarətin artımı sürətli poçt fəaliyyəti üzrə verilmiş lisenziyaların artımına təsir edib, 2020-2021 və 2022-ci ilin ötən dövründə 140-dan çox sahibkara sürətli poçt xidməti üzrə lisenziya verilib.

Among the main tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan are creating a favorable business environment in Azerbaijan, improving legislation and administrative procedures in the field of entrepreneurship and state-business relations, regulating business activities, increasing efficiency and ensuring transparency in this area, and measures in this direction are taken consistently.
One of the areas of regulation of the business sphere is the licensing of business activities. Thanks to the reforms carried out in this area, the number of licensed activities has been significantly reduced. As part of the reforms in our country, the Law “On Licenses and Permits” was adopted, and along with licenses, a list of permits was defined.
The reforms reduced the number of activities requiring a license from 59 to 36, while the number of permits was set at 86. The number of licenses issued by the Ministry of Economy is 23.
The period for issuing licenses has been reduced from 15 to 10 working days, and the amount of the state duty has been dropped by 2 times. Currently, the legislation establishes issuance of licenses indefinitely, with the exception of cellular (mobile) communication services.
By the relevant Presidential Decree, licenses are issued by the Ministry of Economy through ASAN Service centers from November 2, 2015. Since March 14, 2018, licenses have been issued through the Licenses and Permits portal. To further facilitate the work of entrepreneurs, the issuance of licenses is also carried out through SMB Houses since February 2020.
To date, the Ministry has issued 12,913 licenses. In addition, 2987 electronic licenses were issued through the "Licenses and Permits" portal.
In total, up to 65% of licenses issued, including 85% of licenses issued in the last period of 2022, are new licenses, indicating the expansion of entrepreneurial activity as a result of reforms. In line with the global challenges of the pandemic, the growth of e-commerce has influenced the growth of express mail licenses, and more than 140 entrepreneurs have received licenses for express mail services in the past period of 2020-2021 and 2022.