Avqustun 25-də “İdeyadan biznesə” (I2B) layihəsi çərçivəsində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi və Azərbaycan Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Şamaxı rayonunda yerləşən Təlim-Tədris Mərkəzində innovasiya sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirakı ilə “Milli innovasiya ekosisteminin regional klasterlərinin formalaşması” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Regionlarda innovasiya və Dördüncü Sənaye İnqilabının texnologiyalarından istifadənin təşviqinin genişləndirilməsi məqsədilə keçirilən tədbirdə ekspertlərin məruzələri dinlənilib, sahə üzrə çağırışlar, potensial əməkdaşlığın formalalaşdırılması və digər məsələlər müzakirə olunub, təqdimatlar keçirilib və mövzu üzrə suallar cavablandırılıb. Tədbir iştirakçıları “İdeyadan biznesə” layihəsi çərçivəsində formalaşan startaplarla panel müzakirələrində iştirak edib, gənclərlə müvafiq sahədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, 22-26 avqust tarixlərində keçirilən “İdeyadan biznesə” düşərgəsi “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən Azərbaycan Respublikası Gənclər Fondunun dəstəyi ilə icra edilən “Yay Fest“ layihəsi çərçivəsində təşkil edilib.

On August 25, the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), the Regional Development Public Union and the Azerbaijan Youth Foundation jointly organized a round table on the topic “Formation of regional clusters of the national innovation ecosystem” as part of the project "From Idea To Business" (I2B) with the participation of representatives of the public and private sectors working in the field of innovation at the Training and Education Center of the State Tax Service under the Ministry of Economy, located in Shamakhi.
The event held to expand the promotion of innovations and the use of technologies of the Fourth Industrial Revolution in the regions heard expert reports, discussed challenges in the field, formation of potential cooperation and other issues, made presentations and answered topic-related questions. The participants of the event took part in panel discussions with startups formed as part of the I2B project and exchanged ideas with young people in the relevant field.
Note that the I2B camp, which took place on August 22-26, was organized by the Regional Development Public Union within the “Summer Fest” project, realized with the support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan.