İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Özbəkistan Respublikasının energetika nazirinin birinci müavini Azim Axmedhacayevlə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə önəm verildiyi vurğulanıb, əlaqələrimizin inkişaf istiqamətləri barədə məlumat verilib, əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün imkanlar qeyd olunub. Bildirilib ki, uğurla inkişaf edən iqtisadi-ticarət, investisiya qoyuluşu sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində qarşılıqlı səfərlər, keçirilən görüşlər mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Tərəfdaşlığın inkişafında Birgə Hökumətlərarası Komissiya da əlverişli platformadır. İş adamları arasında əlaqələrin genişlənməsində təşkil edilən biznes forumlar və işgüzar görüşlər faydalıdır.
Görüşdə həmçinin iki ölkə arasında ticarətin artırılması ilə yanaşı, üçüncü ölkələrə birgə ixrac, eləcə də Özbəkistan məhsullarının Azərbaycanın tranzit-nəqliyyat imkanlarından istifadə etməklə ixracı, Azərbaycan şirkətlərinin Özbəkistanda həyata keçirilən layihələrdə iştirakı imkanları müzakirə edilib.
Özbəkistan Respublikasının energetika nazirinin birinci müavini Azim Axmedhacayev qarşılıqlı səfərlərin, aparılan müzakirələrin regional əməkdaşlığın inkişafında və yeni biznes əlaqələrinin qurulmasında rolunu, Özbəkistan şirkətlərinin Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərdiyini, müxtəlif sahələrdə yeni birgə layihələrin icrasının önəmini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə “Uzbekneftqaz” SC sədrinin transformasiya məsələləri üzrə birinci müavini Bexzod Usmanov energetika sahəsində, xüsusilə bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində əməkdaşlıq imkanları barədə fikirlərini bölüşüb.

Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov met with First Deputy Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan Azim Akhmedkhadzhaev.
The meeting emphasized the great importance attached to the expansion of economic relations between our countries, informed on the directions for the development of our relations, and opportunities for strengthening cooperation. As reported, mutual visits and meetings are of great significance in expanding cooperation in the successfully developing trade, economic and investment sphere. The Joint Intergovernmental Commission is also a convenient platform for improving partnerships. Organized business forums and business meetings contribute to the expansion of ties between business people.
In addition to expanding trade between the two countries, the meeting discussed joint exports to third countries, as well as exports of Uzbek products using the transit and transport capacities of Azerbaijan, and the possibility of participation of Azerbaijani companies in projects implemented in Uzbekistan.
Azim Akhmedkhadzhaev, First Deputy Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan, drew attention to the role of mutual visits and discussions in the development of regional cooperation and the establishment of new business ties, the successful work of Uzbek companies in Azerbaijan, and the significance of implementing new joint projects in various fields.
The meeting further heard the opinion of Bekhzod Usmanov, Head of Transformation Department at JSC "Uzbekneftegaz", on the possibilities of cooperation in the field of energy, especially in the field of renewable energy sources.