2022-ci ilin yanvar-avqust aylarında hərrac vasitəsilə 375 nəqliyyat vasitəsi satılıb
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən hərraclar vasitəsilə dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi ilə bağlı işlər davam etdirilir. Digər dövlət əmlakları ilə yanaşı, nəqliyyat vasitələrinin hərracla satışı da həyata keçirilir. 2022-ci ilin yanvar-avqust aylarında nəqliyyat vasitələrinin də özəlləşdirilməyə çıxarıldığı 29 hərrac keçirilib. Hərraclara çıxarılan 721 nəqliyyat vasitəsindən 375-i satılıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,3 dəfə çoxdur. Nəqliyyat vasitələrinə olan sifarişlərin çoxluğu hərracları daha rəqabətli edib. Belə ki, 2022-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində nəqliyyat vasitələri üzrə ümumilikdə ilkin satış qiyməti 1.467.785 manat olsa da, rəqabətli hərrac nəticəsində bu, 1.843.318 manat təşkil edib. Başqa sözlə, təklif ilkin satış qiymətindən 375.533 manat çox olub.
Cari ilin ilk 8 ayı ərzində nəqliyyat vasitələrinin özəlləşdirilməsindən dövlət büdcəsinə daxil olan vəsait ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,9 dəfə çoxdur.

Work on the privatization of state property through auctions is proceeded by the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy. Vehicles are put up for auction along with other state property. In January-August 2022, 29 auctions were held, at which vehicles were also taken out for privatization. Of the 721 vehicles put up for auction, 375 vehicles were sold, which is 3.3 times more than in the same period last year. A large number of orders for vehicles made the auctions more competitive. Although the initial sale price of vehicles for January-August 2022 totaled to 1,467,785 manats, it amounted to 1,843,318 manats following the results of competitive auction. In other words, the offer exceeded the initial sale price by 375,533 manats.
For 8 months of the current year, the funds received from the privatization of vehicles to the state budget are 3.9 times more than in the corresponding period last year.