Aqroparkların yaradılması aqrar sahədə inkişafı sürətləndirməklə bərabər, ixracyönümlü məhsulların istehsalının artırılmasında və ixrac potensialının gücləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Hazırda respublikanın 32 rayonu üzrə 239,3 min hektar ərazidə ümumi layihə dəyəri 2,4 milyard manat olan 51 aqropark və iri fermer təsərrüfatı yaradılıb. Bunlardan 34-ü bitkiçilik, 14-ü bitkiçilik və heyvandarlıq, 1-i heyvandarlıq fəaliyyəti, 2-si isə çeşidləmə-qablaşdırma, emal və logistika sahələri üzrə ixtisaslaşıb.
İndiyədək aqroparklara 1,4 milyard manat özəl investisiya qoyulub. Aqroparklar digər kənd təsərrüfatı müəssisələri kimi, vergi güzəştlərindən, subsidiyalardan, güzəştli kredit və lizinqdən yararlanırlar. Bundan əlavə dövlət tərəfindən digər dəstək tədbirləri də görülür. Belə ki, investisiya təşviqi sənədi almış 27 aqroparkdan 26-na texnika, texnoloji avadanlıqlar və qurğuların idxalına görə 43,9 milyon manat dəyərində güzəşt tətbiq olunub, 25 aqroparkın yaradılması və ya fəaliyyətinin genişləndirilməsi üçün 184,2 milyon manat güzəştli kredit verilib.
Aqroparklar məşğulluq səviyyəsinin artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Hazırda aqroparklarda ümumilikdə 4500-dək işçi daimi, 5500-dən çox işçi isə mövsümi işlərlə təmin olunub. Gələcəkdə əlavə olaraq 4700-dək yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
2022-ci ilin ötən dövründə aqroparklarda 152,4 min ton buğda, 71,4 min ton arpa, 115 min ton dən qarğıdalı, 13,7 min ton yonca, 19 min ton süd və 1,3 min ton ət istehsal olunub.
2018-2022-ci illər ərzində aqroparklarda ümumi sahəsi 8291 hektardan çox olan intensiv meyvə bağları salınıb ki, bu meyvə bağlarından 2022-ci ilin ötən dövründə 819,2 ton şaftalı, 225 ton nektarin, 240 ton ərik, 323 ton gilas və s. yığılıb.
Qeyd edək ki, ölkədə mövcud olan aqroparkların idarəedici təşkilatı İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyidir. Agentlik sənaye parkları və məhəllələrinin, eləcə də aqroparkların idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə dövlət başçısının 22 yanvar 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb.

The establishment of agricultural parks has an important role to play in increasing the production of export-oriented products and strengthening the export potential, along with accelerating the development of the agricultural sector.
At present, 51 agro-parks and large farms with a total project cost of 2.4 billion manats have been created on 239.3 thousand hectares of land in 32 regions of the country. Of these, 34 specialize in crop production, 14 in crop and livestock production, 1 in animal husbandry, and 2 in sorting-packaging, processing and logistics.
To date, 1.4 billion manats of private investment has been invested in agro-parks. Agro-parks, like other agricultural enterprises, enjoy tax incentives, subsidies, soft loans and leasing. In addition, the state takes other support measures. As a result, 26 out of 27 agro-parks that received investment documents were granted benefits in the amount of 43.9 million manats for the import of machinery, technological equipment and structures, and soft loans in the amount of 184.2 million manats were provided for the establishment or expansion of 25 agro-parks.
Agro-parks also has an important role to play in increasing employment rates. Currently, agro-parks totally provide up to 4,500 employees with permanent and more than 5,500 employees with seasonal jobs. In the future, it is planned to create up to 4,700 new jobs.
In the past period of 2022, the agro-parks produced 152.4 thousand tons of wheat, 71.4 thousand tons of barley, 115 thousand tons of corn, 13.7 thousand tons of alfalfa, 19 thousand tons of milk and 1.3 thousand tons of meat.
In 2018-2022, intensive fruit orchards with a total area of more than 8,291 hectares were planted in agro-parks, of which 819.2 tons of peaches, 225 tons of nectarines, 240 tons of apricots, 323 tons of cherries, etc. were harvested over the last period of 2022.
Note that the managing organization for agro-parks in the country is the Agency for the Development of Economic Zones of the Ministry of Economy. The Agency was established by the Presidential Decree dated January 22, 2021 to improve the management of industrial parks and districts, as well as agro-parks.