Elm və Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi və “Alqoritmika” beynəlxalq riyaziyyat və proqramlaşdırma məktəbinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “İT-Akademiya” təhsil layihəsinin tətbiqinə başlanılıb.
Artıq rəqəmsal sahədə yeni peşəyə yiyələnmək istəyən 150 tələbə layihə çərçivəsində veb-tərtibatçı, sistem administratoru (inzibatçı) və testləşməyə dair mühəndis peşələri üzrə dərslərə başlayıb.
Tədris onlayn və əyani rejimdə, həftədə 3 dəfə olmaqla 5 ay davam edəcək.
Kursları müvəffəqiyyətlə bitirənlərə sertifikat veriləcək.
Qeyd edək ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və “Baku Steel Company”nin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin məqsədi informasiya texnologiyaları bazarının inkişafına dəstək göstərilməsi və bu sahədə təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsidir.
Layihənin tətbiqi gənclər arasında innovativ fəaliyyətin təşviqinə, informasiya texnologiyaları mütəxəssislərinin, mühəndislərin, ixtiraçıların və alimlərin yetişməsinə, rəqabətqabiliyyətli insan kapitalının inkişafına yeni imkanlar yaradacaq.

Implementation of IT-Academy educational project has launched as part of joint cooperation between the Ministry of Education and Science, the Ministry of Economy, and Algorithmics – the International School for Mathematics and Programming.
Already 150 students who want to learn a new profession in the digital sphere have started classes in the professions of web developers, system administrators and testing engineers as part of the project.
The online and in person training will last 5 months, 3 times a week.
Those who successfully complete the courses will be awarded a certificate.
It is worth noting that the goal of the project, implemented with the support of Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy, Azerbaijan State University of Oil and Industry and Baku Steel Company, is to support the development of the information technology market and improve the education system in this area.
With the implementation of the project, new opportunities will be created for stimulation of the innovative activity of young people, training of information technology specialists, engineers, inventors and scientists, and development of competitive human capital.