Belarusla iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafı müzakirə olunub
Belarusun xarici işlər nazirinin müavini ilə görüşdə ticarət, sərmayə, aqrar-sənaye sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və birgə istehsal müəssisələrinin yaradılması imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Belarusun xarici işlər nazirinin müavini İqor Nazaruk ilə görüşüb.
Görüşdə vurğulanıb ki, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, keçirilən birgə tədbirlər, imzalanan sənədlər ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafına təkan verib. Bildirilib ki, əlaqələrin intensivləşməsi, eyni zamanda, iqtisadi əməkdaşlığımızın genişlənməsinə möhkəm zəmin yaradır. Belarusla iqtisadi-ticarət əlaqələri də güclənir. 2024-cü ilin yanvar-iyul aylarında ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 29%-ə yaxın artıb.
Görüş zamanı Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti barədə məlumat verilib, müxtəlif iqtisadi istiqamətlər üzrə, həmçinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan bərpa-quruculuq işlərində tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar olduğu diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər əlaqələrin möhkəmləndirilməsi məqsədilə imzalanmış sənədlərin icrası, ticarət, investisiya, aqrar-sənaye sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və birgə istehsal müəssisələrinin yaradılması imkanlarını müzakirə ediblər.

The expansion of the cooperation in the fields of trade, investments, agriculture, industry and opportunities for establishing joint production enterprises have been discussed at the meeting with Belarus' Deputy Minister of Foreign Affairs.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov has held a meeting with Igor Nazaruk, Belarus' Deputy Minister of Foreign Affairs.
It was highlighted at the meeting that high-level mutual visits, jointly held events, signed documents have given impetus to the development of the relations between our two countries. It was noted that the intensification of the relations creates a robust foundation for expanding our economic cooperation. The economic and trade relations with Belarus are also strengthening. In January – July of 2024, the trade turnover between our countries increased by nearly 29%.
During the meeting, information about Azerbaijan's conducive business climate was provided. It was emphasized that there are great opportunities for expanding the partnership in the reconstruction works carried out in Karabakh and East Zangezur.
The parties also discussed the implementation of the agreements signed to foster the relations, the expansion of the cooperation in trade, investments, agriculture, industry, as well as opportunities for establishing joint production ventures.