Vergi ödəyicisinin vergi borcunu ödəmə qabiliyyətinin müəyyənləşdirilməsi qaydası təsdiq edilib
Məlum olduğu kimi, Nazirlər Kabinetinin 3 sentyabr 2024-cü il tarixli müvafiq qərarı ilə “Vergi ödəyicisinin vergi borcunu ödəmə qabiliyyətinin müəyyənləşdirilməsi Qaydası” təsdiq edilib. Bu Qaydalar iqtisadiyyatda stimullaşdırıcı məqsəd daşımaqla, başlıca olaraq vergi ödəyicilərinin maddi vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasını və rəqabətədavamlı sahibkarlığın təşviqini özündə ehtiva edən mexanizmi müəyyən edir.
Təcrübədə bir sıra borclu vergi ödəyiciləri maliyyə çətinlikləri səbəbindən yaranmış borc öhdəliklərini vaxtında ödəyə bilmirlər. Bu zaman onlara müəyyən müddətdə möhlət verildiyi halda, bu onların vergi öhdəliyini yerinə yetirməsinə dəstək olur. Məhz bu cür hallarla bağlı, vergi qanunvericiliyində vergi ödəyicisinin mövcud maliyyə vəziyyətini nəzərə alaraq, müəyyən tələblər daxilində onun borcunun ödənilmə müddətinin uzadılmasını nəzərdə tutan müddəalar mövcuddur.
Belə ki, Vergi Məcəlləsinin 85.6-cı maddəsi ilə, borcun ödənilməsi müddətinin uzadılmasına əsas verən hallar müəyyən edilib ki, həmin hallardan biri də, vergi ödəyicisinin vergi borcunu birdəfəyə ödəmə qabiliyyətinin olmamasıdır. Bunun üçün də, qeyd olunan müraciətlərə baxılan zaman, vergi orqanı ilk növbədə, borclunun mövcud ödəmə qabiliyyətinin olub-olmamasını dəqiq müəyyən edə bilməlidir.
Məhz bu səbəbdən, qanunun verdiyi bu imkandan real maliyyə çətinliyi yaşayan borcluların yararlanması, həmçinin bu sahədə sui-istifadə hallarının qarşısının alınması üçün vahid mexanizmin təsdiq olunmasına zərurət var idi. Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı bu prosesi tənzimləyəcək.

Procedure for determining taxpayer’s ability to pay tax debt approved
As is known, the “Procedure for Determining the Taxpayer's Ability to Pay Tax Debt” was approved by the relevant decision of the Cabinet of Ministers on September 3, 2024. These Procedures, aimed at economic stimulation, primarily establish a mechanism focused on improving taxpayers' financial standing and promoting competitive entrepreneurship.
In practice, some indebted taxpayers are unable to meet their tax obligations on time due to financial difficulties. In such cases, granting them a deferral for a certain period helps support their ability to fulfill their tax obligations. Specifically, tax legislation includes provisions that allow for the extension of debt payment periods within certain requirements, taking into account the taxpayer's current financial situation.
According to Article 85.6 of the Tax Code, specific circumstances warrant an extension of the debt repayment period, one of which is the taxpayer’s inability to pay the tax debt in a single payment. For this reason, when reviewing such requests, the tax authority must first accurately assess whether the debtor currently has the ability to pay.
For this reason, a unified mechanism needed to be established to ensure that only debtors facing genuine financial hardship could benefit from this provision of the law, while also preventing any potential abuse in this area. The corresponding decision of the Cabinet of Ministers will regulate this process.