BMT Günü və 5-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri Dialoquna həsr edilmiş tədbir keçirilib
ADA Universitetində təşkil edilən BMT Günü və 5-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri  Dialoquna həsr edilmiş tədbirdə ölkəmizdə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri və iqlim fəaliyyətinə dair tədbirlər müzakirə olunub.
ADA Universitetində BMT Günü və 5-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) Dialoquna həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbirdə hökumət rəsmiləri, BMT nümayəndələri, vətəndaş cəmiyyəti və özəl sektor təmsilçiləri iştirak ediblər.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Azərbaycanda sosial rifahın artırılması yönündə görülən işlər, beynəlxalq institutlarla səmərəli tərəfdaşlıq məsələləri barədə fikirlərini bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Azərbaycanda iqlim dəyişmələri və onların mənfi təsirlərinə qarşı effektiv işlər görüldüyünü, yaşıl keçid istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər gerçəkləşdirildiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, BMT-nin nüfuzlu tədbiri olan COP29-a ev sahibliyinin ölkəmizə həvalə edilməsi, beynəlxalq aləmdə Azərbaycana olan etimadın növbəti göstəricisidir və bu hadisə BMT ilə əməkdaşlığımızda yeni səhifə açır. Bugünkü tədbir isə eyni zamanda, COP29 çərçivəsində müzakirələrə töhfə verəcək.
Xarici işlər nazirinin müavini və COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev ölkəmizin beynəlxalq qurumlar, o cümlədən, BMT ilə çoxtərəfli münasibətləri, BMT-nin çoxvektorlu qlobal missiyasının əhəmiyyəti barədə danışıb.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva qlobal çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün çoxtərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, COP29 iqlim gündəmi və qloballaşma məsələləri üçün mühüm məqamdır. BMT-nin bütün tərəfdaşlarla birlikdə Azərbaycanın iqlim təşəbbüslərinə dəstəyini genişləndirəcəyi diqqətə çatdırılıb.
Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov dünyada iqlim dəyişikliyinə qarşı əlaqələndirilmiş cavab tədbirlərinin vacibliyini, bu məqsədlə birgə təşəbbüslərin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov ölkədə iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə qarşı həyata keçirilən tədbirlər, bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi, yaşıl keçid məsələləri barədə fikirlərini bölüşüb.
ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə BMT-nin təmsil etdiyi sülh, ədalət və əməkdaşlıq dəyərlərinin önəmi, tədbirin mühüm mövzuya həsr edilməsi barədə fikirlərini bildirib.
Forumda energetika nazirinin müavini və COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov “Azərbaycanın milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrinin əsas xüsusiyyətləri və uzunmüddətli iqlim strategiyasının inkişafa əlavə faydaları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
“Azərbaycanda iqlim fəaliyyətinin genişləndirilməsi” mövzusunda paneldə ölkədə iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı həyata keçirilən siyasət barədə məlumat verilib, müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Sustainable Development Goals and climate action measures in our country were discussed at the event dedicated to the UN Day and the 5th Sustainable Development Goals Dialogue organized at ADA University.
An event dedicated to the UN Day and the 5th Sustainable Development Goals (SDG) Dialogue was held at ADA University. Government officials, UN representatives, civil society, and private sector representatives attended the event.
Bahar Muradova, the chairman of the State Committee on Family, Women, and Children's Problems, expressed her views on the work done to increase social well-being in Azerbaijan and the issues of effective partnership with international institutions.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli stressed that effective measures are being taken against climate change and its negative effects in Azerbaijan, and purposeful measures are being implemented toward the green transition. It was noted that the hosting of COP29, a prestigious event of the UN, is the next indicator of the trust in Azerbaijan in the international world, and this event opens a new chapter in our cooperation with the UN. Today's event will also contribute to discussions within COP29.Yalchin Rafiyev, Deputy Minister of Foreign Affairs and chief negotiator of COP29, made a speech about the multilateral relations of our country with international organizations, including the UN, and the importance of the multi-vector global mission of the UN.
Vladanka Andreyeva, the resident coordinator of the UN in Azerbaijan, emphasized the importance of multilateral cooperation to cope with global challenges. It was pointed out that COP29 is an important moment for climate agenda and globalization issues. It was brought to attention that the UN will expand its support to Azerbaijan's climate initiatives together with all its partners.
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov pointed out the importance of coordinated responses to climate change in the world and the importance of strengthening joint initiatives for this purpose.
Sadig Gurbanov, the chairman of the Natural resources, energy and ecology committee of the Milli Majlis, shared his views on the measures implemented in the country against the effects of climate change, international cooperation and exchange of experience in this field, and green transition issues.
ADA University vice-rector Fariz Ismayilzade expressed his views on the importance of the values of peace, justice and cooperation represented by the UN and dedicating the event to an important topic.
Elnur Soltanov, Deputy Minister of Energy and Chief Executive Officer of COP29, delivered a report at the forum, on "The main features of Azerbaijan's contributions determined at the national level and the additional benefits of the long-term climate strategy for development."
İnformation was given in the panel on "Expansion of climate action in Azerbaijan", about the policy implemented in the country against the consequences of climate change, discussions were held, and questions were answered.