Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin ölkə üzrə direktoru ilə görüşdə əməkdaşlığın gündəliyində olan məsələlər haqqında müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin ölkə üzrə direktoru Sunniya Durrani-Camal ilə görüşüb.
Görüşdə AİB ilə münasibətlərin inkişaf etdiyi vurğulanıb. Ortamüddətli dövrdə ölkəmizdə sosial-iqtisadi inkişaf, investisiyaların təşviqi üzrə prioritetlər, Bankın Ölkə Tərəfdaşlıq Strategiyasının əhatə edəcəyi istiqamətlər barədə məlumat verilib.
Tərəflər işbirliyinin gündəliyində olan məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparıblar. Ölkəmizdə iqtisadi şaxələndirməyə və yaşıl artıma dəstək, özəl sektorun, insan kapitalının, sənaye zonalarının inkişafı, rəqəmsallaşma və s. məsələlər müzakirə olunub.

Meeting held with representative of the Asian Development Bank
During the meeting with the Country Director of the Asian Development Bank's Representative Office in Azerbaijan, issues on the cooperation agenda were discussed.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Sunniya Durrani-Jamal, the Country Director of the Asian Development Bank's (ADB) Representative Office in Azerbaijan.
During the meeting, it was emphasized that relations with the Asian Development Bank (ADB) have been developing. Information was provided on medium-term priorities for socio-economic development and investment promotion in Azerbaijan, as well as the areas to be covered by the Bank's Country Partnership Strategy.
The parties exchanged views on issues on the agenda of cooperation. They discussed support for economic diversification and green growth in Azerbaijan, as well as the development of the private sector, human capital, industrial zones, digitalization, and other related topics.