Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə məlumatı
2022-ci il dekabrın 3-də keçirilmiş müzakirələrin davamı olaraq, dekabrın 7-də Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin mütəxəssislərindən ibarət heyət Rusiya sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan Respublikası ərazilərində faydalı qazıntı yataqlarının qanunsuz istismarı, bundan irəli gələn ekoloji və digər törəmə fəsadlar ilə bağlı Xocalıda Rusiya sülhməramlı kontingentinin komandanlığı ilə görüş keçirmişdir.
Görüş zamanı faydalı qazıntı yataqlarına, xüsusilə Qızılbulaq qızıl və Dəmirli mis-molibden yataqlarına yerində baxış, qanunsuz istismarın dayandırılması, müxtəlif istiqamətlər üzrə monitorinq və inventarizasiyanın aparılması, əmlakın kadastr uçotunun təşkili, ətraf mühitə, yeraltı və yerüstü su mənbələrinə potensial zərərin və risklərin qiymətləndirilməsi və dəymiş zərərin nəticələrinin aradan qaldırılması məsələləri müzakirə edilmişdir.

As a continuation of the discussions held on December 3, 2022, on December 7 a meeting was held with the command of the Russian peacekeeping contingent in Khojaly on illegal exploitation of mineral deposits, environmental and other secondary consequences among the experts from the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the State Service for Real Estate Affairs of the Republic of Azerbaijan and “AzerGold” Closed Joint-Stock Company and the command of the Russian peacekeeping contingent temporarily located in the territories of the Republic of Azerbaijan.
The monitoring carried out in different directions, issues of eliminating the consequences of the damage and risk assessment was discussed during the meeting.