Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, KOBİA yanında İctimai Şura və Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının təşkilatçılığı ilə “Gömrük islahatları: çağırışlar və imkanlar” mövzusunda ictimai müzakirə təşkil olunub.
Dövlət-sahibkar əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil edilmiş tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının, biznes assosiasiyalarının nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Fərhad Qaraşov tədbirin Şuranın yeni tərkibdə formalaşmasından sonra təşkil edilmiş ilk ictimai müzakirə olduğunu, ümumilikdə 2022-ci il ərzində şura tərəfindən 8 ictimai müzakirənin keçirildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, 2023-cü ildə də KOBİA yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı ilə sahibkarlıq subyektlərinin qarşılaşdıqları çətinliklərin öyrənilməsi, bu sahədə dövlət-özəl əməkdaşlığının gücləndirilməsi məqsədilə belə tədirlərin keçirilməsi davam etdiriləcəkdir.
Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin birinci müavini, sədr vəzifəsini müvəqqəti icra edən, gömrük xidməti general-leytenantı Şahin Bağırov gömrük-biznes əməkdaşlığı çərçivəsində bu cür ictimai müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayaraq gömrük sistemində aparılan islahatlardan danışıb, sahibkarların gömrüklə bağlı məsələlərinin operativ qaydada həll edilməsi üçün zəruri addımların atıldığını, eyni zamanda gömrük işinin səmərəliliyinin artırılmasında sahibkarların rəy və təkliflərinə həssaslıqla yanaşıldığını diqqətə çatdırıb.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov gömrük prosedurları ilə bağlı sahibkarların məlumatlandırılması, qarşılaşdıqları çətinliklərin müzakirəsi məqsədilə Agentlik tərəfindən müxtəlif platformalar üzərindən mütəmadi olaraq Dövlət Gömrük Komitəsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə bir sıra tədbirlərin keçirildiyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, KOB-ların çətinliklərinin öyrənilməsi məqsədilə müvafiq dövlət qurumlarının, o cümlədən Dövlət Gömrük Komitəsinin və sahibkarların iştirakı ilə 2022-ci ildə 6 sahəvi görüş və maarifləndirmə tədbiri keçirilib ki, bu tədbirlərdə 200-ə yaxın sahibkar iştirak edib. Orxan Məmmədov gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi və təkmilləşdirilməsi ilə bağlı sahibkarlardan daxil olmuş təkliflər və gözləntilər barədə də məlumat verib.
Tədbirdə sahibkarların təklifləri və qarşılaşdıqları çətinliklər dinlənilib, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən sahibkarların sualları cavablandırılıb.

Public discussions on “Customs reforms: Challenges and opportunities” was organized with the support of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), the State Customs Committee, the SMBDA Public Council, and the National Confederation of Entrepreneurs Organization.
The event, organized as part of state-business cooperation, was attended by representatives of relevant government agencies, business associations, and entrepreneurs.
Farhad Garashov, Chairman of the Public Council under SMBDA, noted that the event was the first public discussion organized after the formation of the new composition of the Council.
It was noted that in 2023, with the organization of the SMBDA Public Council, such discussions and trainings will continue in order to study the difficulties faced by business entities and strengthen public-private cooperation in this area.
First Deputy Chairman of the State Customs Committee, Acting Chairman, Lieutenant General of the Customs Service Shahin Baghirov, emphasized the importance of such public discussions within the framework of customs-business cooperation and talked about the customs reforms.
He noted that the opinions and proposals of entrepreneurs are taken into account in order to improve the custom efficiency.
Chairman of the SMBDA Management Board Orkhan Mammadov noted that Agency regularly holds number of events on various platforms with the participation of representatives of the State Customs Committee to inform entrepreneurs on customs procedures and discuss emerging difficulties.
It was emphasized that in order to study the difficulties of SMEs, six industry meetings and educational events took place in 2022 with the participation about 200 entrepreneurs.
Orkhan Mammadov also informed about the proposals and expectations for the customs procedure simplification.
The business proposals and the difficulties they faced were presented at the event and the representatives of the relevant public structures were answered the questions.