Azərbaycanın ilk sənaye parkı olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının yaradılmasından 11 il otür. Sənaye Parkı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 21 dekabr tarixli Fərmanı ilə ölkədə innovativ və yüksək texnologiyalar əsasında rəqabətqabiliyyətli sənaye istehsalının inkişafı üçün münbit şərait yaratmaq, bu sahədə sahibkarlığı dəstəkləmək, qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafını təmin etmək və əhalinin istehsal sahəsində məşğulluğunu artırmaq məqsədi ilə yaradılıb.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı yaradılarkən 168 hektara yaxın ərazini əhatə edirdi. Hazırda isə parkın ərazisi 583,5 hektar təşkil edir. Sənaye Parkında ümumi investisiya həcmi 5,6 milyard manat olan 32 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib ki, bunlardan 20-si istehsal fəaliyyətinə başlayıb. İndiyədək sənaye parkının rezidentləri tərəfindən 5,3 milyard manat investisiya yatırılıb. Sənaye Parkında hazırda 6000-dən çox daimi iş yeri yaradılıb. Növbəti mərhələdə mövcud layihələr üzrə Sənaye Parkına əlavə 300 milyon manatdan çox investisiyanın yatırılması, 2000-dən artıq daimi iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Cari ilin 9 ayı ərzində 2 milyard manatlıq məhsul istehsalı ilə Sənaye Parkının ölkə sənayesinin qeyri-neft sektorunda xüsusi çəkisi 15,4%, qeyri-neft sənayesi məhsullarının ixracında xüsusi çəkisi isə 31,4% təşkil edib.
Ümumilikdə (2022-ci ilin oktyabr ayınadək) Sənaye Parkının rezidentləri tərəfindən 6,66 milyard manatlıq məhsul istehsal edilib ki, bunun da 2,44 milyard manatlıq hissəsi ixrac olunub.

It has been 11 years since the establishment of Sumgayit Chemical Industrial Park (SCIP). This is the first Industrial Park established in Azerbaijan.
The Sumgait Chemical Industrial Park under Ministry of Economic Development was established by the Decree №548 of the President of Azerbaijan Republic on December 21, 2011. The main purpose of SCIP establishment is to ensure necessary enviroment for development of industrial production on the base of competitive and innovative high technology. Also SCIP aims to promote and support entrepreneurship and stable development of non-oil sector in the country and to increase occupancy of manpower recourses in production sphere.
When the Industrial Park was created, it occupied an area of about 168 hectares. Currently, the territory of the park is 583.5 hectares.
32 businesses with a total investment in the Sumgait Chemical Industrial Park of more than AZN 5.6 billion were granted residency status, 20 of them are active.
At the moment, AZN5.1 billion has been invested by the residents of the industrial park. More than 6,000 permanent jobs have been created in the Industrial Park.
In the next phase of existing projects, more than AZN 300 million will be invested in industrial zones and more than 2000 new jobs will be created.
During the 9 months of the current year, with the production of AZN 2 billion, the weight of the Industrial Park in the non-oil sector of the country's industry was 15.4%, and the weight in the export of non-oil industry products was 31.4%.
In total (until October 2022), the residents of the Industrial Park produced AZN 6.66 billion products, of which AZN 2.44 billion were exported.