Dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasının ərazisində baş vermiş təbii fəlakətlərin, texnogen qəzaların və hərbi əməliyyatların nəticələrinin aradan qaldırılması ilə əlaqədar dövlət vəsaiti hesabına inşa edilmiş yaşayış evlərinin və çoxmənzilli yaşayış binalarının mənzilləri üzərində hüquqların rəsmiləşdirilməsi, habelə onların yerləşdiyi torpaq sahələri ilə bağlı bəzi məsələlərin tənzimlənməsi” haqqında 7 aprel 2022-ci il tarixli Fərmanının icrası istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Dekabrın 23-də İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən Tərtər rayonunda səyyar qeydiyyat xidmətləri göstərilib, erməni terroru nəticəsində dağıdılmış və yararsız vəziyyətə düşmüş yaşayış sahələrinin əvəzinə dövlət vəsaiti hesabına inşa edilən yaşayış evlərinin sənədləşdirilməsi aparılıb. Qeyd edək ki, Tərtər rayonunda Fərmanın əhatə etdiyi 70 evin sənədləri dövlət qeydiyyatına alınıb.
Belə tədbirlər sayəsində vətəndaşlar heç bir quruma getmədən, əlavə vaxt itkisi olmadan daşınmaz əmlaklarına dair çıxarışları əldə edirlər. Bütün bunlar isə vətəndaş məmnunluğunun, eləcə də əlçatanlıq, şəffaflıq və rahatlığın artmasına səbəb olur.
Məlumat üçün bildiririk ki, Xidmətin rəsmi saytında “Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 07 aprel 2022-ci il tarixli Fərmanının əhatə etdiyi şəxslərin adlı siyahısı” paneli yerləşdirilib. Paneldə Fərmanın əhatə etdiyi şəhər və rayonların siyahısı, şəxslərin adı qeyd edilib. Linkə keçid etməklə siyahı ilə tanış olmaq mümkündür: (https://clck.ru/335puJ)
Bu günədək Fərmanın icrası ilə əlaqədar 639 yaşayış sahəsinin mülkiyyət hüquqları qeydiyyata alınıb.

According to the information, President Ilham Aliyev's "Regulation of rights over the apartments of residential houses and multi-apartment residential buildings built at the expense of state funds in connection with the elimination of the consequences of natural disasters, man-made accidents and military operations, as well as the regulation of some issues related to the land plots on which relevant measures are being taken in the direction in Tartar within the framework of the implementation of the decree dated April 7, 2022.
On December 23, the State Service for Real Estate Affairs under the Ministry of Economy provided mobile registration services in Tartar district and residential houses built at the expense of state funds were registered instead of residential areas destroyed as a result of Armenian terrorism. It should be noted that the documents of 70 houses have been registered in Tartar. In this way, citizens get their real estate statements without going to any institution, and this is an indicator of citizen satisfaction.
For information, The panel "The list of persons covered by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 07, 2022" is posted in sthe web site of the Service.