2022-ci ildə İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan sənaye zonalarında 28 sahibkarlıq subyektinə (sənaye parklarında 23, sənaye məhəllələrində 5) rezident statusu verilib. Qeydiyyata alınmış rezidentlər tərəfindən ümumilikdə 171 milyon manat investisiyanın yatırılması, 2400-dən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Bu rezidentlər tərəfindən sənaye zonalarında müxtəlif tonajlı yük və xüsusi təyinatlı avtomobillərin, elektrik paylayıcı avadanlıqların və elektrik yuvalarının, müxtəlif tikinti kimyəvilərin, elektrik avtomat və sayğacların, yumşaq polimer qablaşdırma məhsullarının, havalandırma, yanğınsöndürmə avadanlıqları və müxtəlif metal məmulatların, dam örtüklərinin, avtomatlaşdırma və telemexanika sistemlərinin, divar kağızlarının və s. istehsalı layihələri həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi 6 sənaye parkının (Sumqayıt Kimya, Pirallahı, Mingəçevir, Qaradağ, Ağdam və “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” sənaye parkları), 4 sənaye məhəlləsinin (Hacıqabul, Masallı, Neftçala və Sabirabad sənaye məhəllələri), 51 aqroparkın və Peşə Təhsil Mərkəzinin idarəedici təşkilatıdır.

28 economic entities (23 in industrial parks, 5 in industrial districts) received resident status in industrial zones managed by the Economic Zones Development Agency (EZIA) in 2022. It is planned to invest a total of 171 million manats by registered residents and to create more than 2,400 workplaces.
These residents will implement production projects of various tonnage cargo and special purpose vehicles, electrical distribution equipment and electrical sockets, various construction chemicals, electrical machines and meters, soft polymer packaging products, ventilation, firefighting equipment and various metal products, roof coverings, automation and telemechanical systems, wallpapers, etc. in industrial zones.
It should be noted that the Economic Zones Development Agency is the managing organization of 6 industrial parks (Sumgait Chemical, Pirallahi, Mingachevir, Garadag, Aghdam and "Araz Valley Economic Zone" industrial parks), 4 industrial districts (Hajigabul, Masalli, Neftchala and Sabirabad industrial districts), 51 agricultural parks and the Vocational Education Center.