İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) yaradılmasından 2 il ötür. Agentlik dövlət başçısının “Sənaye parklarının, sənaye məhəllələrinin və aqroparkların idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” 2021-ci il 22 yanvar tarixli Fərmanı ilə yaradılıb.
Agentlik fəaliyyətə başlayandan bugünədək idarəçiliyində olan sənaye zonalarında investisiya həcmi 246 milyon manatdan çox olan 30 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib. Bu rezidentlər tərəfindən həyata keçiriləcək layihələr üzrə 2800-dən çox iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. 30 sahibkarlıq subyektindən 12-si Ağdam Sənaye Parkının, 2-si “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkının, 10-u Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının, 1-i Pirallahı Sənaye Parkının, 3-ü Hacıqabul Sənaye Məhəlləsinin, 1-i Masallı Sənaye Məhəlləsinin, 1-i Sabirabad Sənaye Məhəlləsinin rezidenti kimi qeydiyyata alınıblar.
Bu rezidentlər tərəfindən sənaye zonalarında müxtəlif tonajlı yük və xüsusi təyinatlı avtomobillərin, elektrik cihaz və avadanlıqlarının, müxtəlif tikinti kimyəvilərin, yumşaq polimer qablaşdırma məhsullarının, havalandırma, yanğınsöndürmə avadanlıqları və müxtəlif metal məmulatların, dam örtüklərinin, avtomatlaşdırma və telemexanika sistemlərinin, divar kağızlarının, qanda şəkəri təyin edən cihaz (qlukometr) və striplərin və s. istehsalı layihələri həyata keçiriləcək.
Agentliyin yarandığı iki il ərzində idarəçiliyində olan sənaye zonalarının rezidentləri tərəfindən təxminən 5,2 milyard manat dəyərində məhsul istehsal edilib ki, bunun da 1,9 milyad manatlıq hissəsi ixracın payına düşür. İstehsal olunan məhsullar daxili bazarla yanaşı, “Made in Azerbaijan” brendi ilə dünyanın bir sıra ölkələrinə (ABŞ, Kanada, BƏƏ, Çin, Rusiya, Çexiya, İngiltərə, İsrail, İspaniya, Avstriya və s.) ixrac olunub.
Ümumilikdə isə, indiyədək sənaye zonaları üzrə layihələrinin ümumi investisiya həcmi 7 milyard manata yaxın olan 116 sahibkarlıq subyektinə rezidentlik statusu verilib və bunlardan artıq 65-i istehsal fəaliyyətinə başlayıb. Sahibkarlar tərəfindən sənaye zonalarına 6,46 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb və 10400-dən artıq daimi iş yeri yaradılıb.

Two years have passed since the establishment of the Economic Zones Development Agency (EZDA). The agency was established by the Decree of the head of state of January 22, 2021 "On measures to improve the management of industrial parks, industrial districts and agricultural parks".
30 economic entities with an investment volume of more than 246 million manats have been granted residency status in the industrial zones under the management of the agency since its establishment. More than 2,800 workplaces are expected to be created as part of projects to be implemented by these residents. 12 of 30 business entities were registered as residents from Aghdam Industrial Park, 2 from "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park, 10 from Sumgayit Chemical Industrial Park, 1 from Pirallahi Industrial Park, 3 from Hajigabul Industrial District, 1 from Masalli Industrial District, 1 from Sabirabad Industrial District.
Projects will be implemented by these residents in industrial zones on the production of cargo and special purpose vehicles of various tonnage, electrical devices and equipment, various construction chemicals, soft polymer packaging products, ventilation, fire-fighting equipment and various metal products, roofing, automation and telemechanics systems, blood sugar measuring device (glucometer) and strips and so on.
During the two years of the establishment of the agency, the residents of the industrial zones under its management have produced products worth approximately 5.2 billion manats, of which 1.9 billion manats were exported. In addition to the domestic market, the manufactured products were exported to several countries around the world (USA, Canada, UAE, China, Russia, Czech Republic, England, Israel, Spain, Austria, etc.) under the brand "Made in Azerbaijan".
In general, so far, 116 economic entities with a total investment volume of 7 billion manats in industrial zone projects have been granted residency status, and 65 of them have already started production. More than 6.46 billion manats have been invested in industrial zones by entrepreneurs and more than 10,400 permanent jobs have been created.