Ötən ilin yayında Gəncə şəhəri Azərbaycanda ilk pilot şəhər olaraq Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Yaşıl Şəhərlər Proqramına qoşulmuşdur. Seçilmiş şəhər üçün “Yaşıl Şəhər Fəaliyyət Planı”nın hazırlanması bu Proqramın əsasını təşkil edir. Fəaliyyət Planının əsas məqsədi isə “yaşıl” gələcəyə keçidi dəstəkləmək üçün investisiya qoyuluşu və digər tədbirlər vasitəsilə şəhərin ekoloji məsələlərin həllinə kömək göstərilməsidir.
Gəncədə “Yaşıl Şəhər Fəaliyyət Planı”nın hazırlanması prosesinə nəzarətin həyata keçirilməsi, koordinasiyanın təmin edilməsi üçün İqtisadiyyat Nazirliyinin rəhbərliyi ilə İdarəedici qrup təşkil olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədovun sədrliyi və aidiyyəti dövlət qurumlarından nümayəndələrin təmsilçiliyi ilə İdarəedici qrupun virtual formatda ilk iclası keçirilib. İclas çərçivəsində Gəncədə “Yaşıl Şəhər Fəaliyyət Planı”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış Layihə qrupu və məsləhətçi şirkət tərəfindən birgə hazırlanmış ilkin hesabat İdarəedici qrupa təqdim edilib.
İlkin hesabatın təqdimatında “Yaşıl Şəhər Fəaliyyət Planı”nın icmalı və indiyədək görülmüş işlər, sorğu və prioritetləşdirmə üzrə maraqlı tərəflərlə görüşlərin nəticələri, əsas məqsədlər barədə məlumat verilib, müzakirələr aparılıb.

The city of Ganja joined the Green Cities Program of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) last summer as the first pilot city in Azerbaijan. The preparation of a "Green City Action Plan" for the selected city is the basis of this Program. The main goal of the Action Plan is to help the city solve environmental issues through investments and other measures to support the transition to a "green" future.
A Management group was organized under the leadership of the Ministry of Economy to supervise the development process of the "Green City Action Plan" and to ensure coordination in Ganja.
The first meeting of the Management Group was held in a virtual format under the chairmanship of Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov and representatives from relevant state institutions. A preliminary report prepared jointly by the Project group and the consulting company, created to prepare the "Green City Action Plan" in Ganja, was presented to the Management group within the framework of the meeting.
An overview of the "Green City Action Plan" and the work done so far, the results of the meetings with the interested parties on survey and prioritization, the main objectives were reported, and discussions were held in the presentation of the preliminary report.