2022-ci ildə start verilmiş “Biznesdə qadınların gücü” layihəsində iştirak edəcək qadın sahibkarların seçimi başa çatıb. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və “Rabitəbank” ASC-nin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası, Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası və "Marsol" MMC-nin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən layihədə iştirak etmək üçün 134 müraciət daxil olub. Layihənin Münsiflər Heyəti tərəfindən Bakı şəhəri və ölkə regionlarında fəaliyyət göstərən 23 qadın sahibkar seçilib. Onlar kənd təsərrüfatı, emal, qida, yüngül, yaradıcı və digər sahələrdə fəaliyyət göstərirlər.
Yanvarın 30-da “Bakı KOB evi”ndə “Biznesdə qadınların gücü” layihəsinin təqdimatı keçirilib. Layihənin təşkilatçıları və tərəfdaşlarının iştirakı ilə keçirilmiş tədbirdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, “Rabitəbank” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Aydın Hüseynov və Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının sədri Səkinə Babayeva layihənin əhəmiyyəti və layihə çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər barədə məlumat veriblər.
Qeyd edilib ki, “Biznesdə qadınların gücü” layihəsinin məqsədi qadın sahibkarların ölkə iqtisadiyyatındakı rolunun artırılmasına dəstək göstərmək, onların işgüzar fəallığının artırılması, maarifləndirmə və güzəştli maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində əlaqələrin qurulmasına şərait yaradılmasıdır. Layihə çərçivəsində qadın sahibkarlar üçün müxtəlif mövzularda təlimlər, istehsalat təcrübəsi, “netvörkinq” tədbirləri təşkil ediləcək. Layihənin sonunda iştirakçıların təqdim etdiyi ən yaxşı 3 layihənin maliyyələşdirilməsinə dəstək göstəriləcək (1-ci yer 5000 manat, 2-ci yer 3000 manat və 3-cü yer 2000 manat).
Tədbirdən sonra “Biznesdə qadınların gücü” layihəsinin iştirakçıları üçün ilk təlimlərə başlanılıb. Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının nümayəndələri tərəfindən qadın sahibkarlara kommunikasiya, liderlik, mübahisələrin idarə olunması və s. mövzularda məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Həmçinin Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının sədri Səkinə Babayeva tərəfindən mentorluq təlimi keçirilib.
Layihə iştirakçıları sahibkarlara dövlət və özəl qurumların xidmətlərinin vahid məkanda təqdim olunduğu “Bakı KOB evi”nin fəaliyyəti ilə də tanış olublar.

The selection of women entrepreneurs who will participate in the project "The power of Women in Business" launched in 2022 has been completed. 134 applications were received for participation in the project initiated and organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) and "Rabitabank" OJSC, in partnership with the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, Association for the Development of Women's Entrepreneurship in Azerbaijan and "Marsol" LLC. 23 women entrepreneurs operating in Baku city and country regions were selected by the project jury. They work in agriculture, processing, food, light industry, creative and other fields.
A presentation of the project "The Power of Women in Business" was held at the "Baku SME House" on January 30. Chairman of the Board of Directors of KOBIA Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of "Rabitabank" OJSC Aydin Huseynov and Chairman of the Association for the Development of Women's Entrepreneurship in Azerbaijan Sakina Babayeva informed about the importance of the project and the measures to be implemented within the framework of the project at the event held with the participation of the project organizers and partners.
It was noted that the purpose of "The Power of Women in Business" project is to support the enhancement of the role of women entrepreneurs in the country's economy, to increase their business activity, to raise awareness and to create conditions for building relations towards expanding access to preferential financial resources. Trainings, production experience and "networking" events will be organized for women entrepreneurs within the framework of the project. 3 best projects presented by the participants will financially be supported at the end of the project (1st place 5000 AZN, 2nd place 3000 AZN and 3rd place 2000 AZN).
After the event, the first training sessions began for the participants of project "The power of Women in Business". Representatives of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan provided women entrepreneurs with information on communication, leadership, dispute management and other topics, and answered their questions. Also, a mentorship training was conducted by Sakina Babayeva, Chairman of the Association for the Development of Women's Entrepreneurship in Azerbaijan.
The project participants also got acquainted with the activities of "Baku SME House", where the services of public and private institutions are presented for entrepreneurs in a single space.