İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti “STP” MMC-nin Kabel istehsalı müəssisəsi (STP Global Cable) Azərbaycanda ilk dəfə olaraq sualtı hövzələrdə istifadə edilən kabel istehsalına başlayıb.
Qeyd edək ki, illik istehsal gücü 120 min ton təşkil edən müəssisədə məişət və sənayedə müxtəlif məqsədlər üçün istifadə olunan ümumilikdə 28 min çeşiddən artıq kabel və naqil istehsal etmək mümkündür. Müəssisə ölkəmizdə 110 kV-luq və fiber optik kabellərin yeganə istehsalçısıdır. Hazırda müəssisədə mis və alüminium elektrotexniki çubuqlarının, 6 kV-dan 500 kV-a qədər orta, yüksək və ifrat yüksək gərginlikli güc kabellərinin, eləcə də aşağı gərginlikli kabellərin, hava xətləri üçün naqillərin, həmçinin telefon və LAN kabellərinin istehsalı üzrə 70 istehsal xətti fəaliyyət göstərir.
Müəssisədə istehsal olunan məhsullar işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərində də geniş istifadə edilir.

STP Global Cable, a resident of the Sumgayit Chemical Industrial Park managed by the Economic Zones Development Agency (EZIA), has started the production of cables used in underwater basins for the first time in Azerbaijan.
It should be noted that the enterprise with an annual production capacity of 120,000 tons can produce more than 28,000 types of cables and wires used for various purposes in the household and industry. The enterprise is the only manufacturer of 110 kV and fiber optic cables in our country. Currently, the enterprise operates 70 production lines for the production of copper and aluminum electrotechnical rods, medium, high and extra high voltage power cables from 6 kV to 500 kV, as well as low voltage cables, wires for overhead lines, as well as telephone and LAN cables.
The products manufactured at the enterprise are also widely used in the repair and construction works carried out in the territories liberated from occupation.