İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının Çin kapitallı rezidenti “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC-nin Keramik plitələrin istehsalı müəssisəsində metal-konstruksiya və avadanlıqların quraşdırılması işləri yekunlaşmaq üzrədir.
Müəssisənin investisiya dəyəri 68 milyon manatdır. Layihə üzrə indiyədək görülən işlərə artıq 51 milyon manatdan çox sərmayə qoyulub və işlərin 80 faizi tamamlanıb. 400-dək insanın daimi işlə təmin ediləcəyi müəssisədə iki ölçüdə kafel-metlax istehsalı həyata keçiriləcək. İstehsal olunan məhsulların daxili bazarda satışı ilə yanaşı, Rusiya, Gürcüstan, Türkiyə, Qazaxıstan və s. ölkələrə ixracı da planlaşdırılır.
Müəssisənin 2023-cü ilin birinci yarısında fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Vanhong Ceramics Co.” MMC-yə 2021-ci ilin oktyabr ayında Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti statusu verilib. Sənaye müəssisəsi idxalın əvəzlənməsində və ixrac potensialının genişləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq.

Metal construction and equipment installation works are about to be completed at the ceramic tile production facility of "Azerbaijan Vanhong Ceramics Co" LLC - a Chinese capital resident of Sumgayit Chemical Industrial Park under the management of Economic Zones Development Agency (EZIA).
The investment value of the enterprise is 68 million manats. To date, more than 51 million manats have already been invested in the work done on the project, and 80 percent of the work has been completed. The company will produce tiles in two sizes, which will ensure permanent work for 400 people. In addition to the sale of manufactured products in the domestic market, it is planned to export them to Russia, Georgia, Turkey, Kazakhstan and other countries.
The enterprise is expected to start operating in the first half of 2023.
It should be noted that "Azerbaijan Vanhong Ceramics Co" LLC was granted the status of resident of Sumgayit Chemical Industrial Park in October 2021. The industrial enterprise will play an important role in import substitution and expansion of export potential.