İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “Acwa Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Abdullah Rəşid Abunayyanla görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycan-Səudiyyə Ərəbistanı iqtisadi əlaqələrinin inkişaf etdiyini, biznes dairələri ilə işgüzar münasibətlərin genişləndiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, enerji səmərəliliyinin artırılması, bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı müasir çağırışlar fonunda ölkəmizin əsas prioritetlərindəndir. Bu istiqamətdə, 2022-ci ildə şirkət tərəfindən Azərbaycanda 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının inşasına başlanılması ilə enerji layihələrinin inkişafında yeni səhifə açılıb.
Görüşdə “yaşıl” enerji layihələrinə tətbiq olunan stimullar barədə məlumat verilib, “Acwa Power” şirkəti ilə dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihəsi barədə müzakirə aparılıb.
Qeyd: Səudiyyə Ərəbistanının enerji, xüsusilə bərpa olunan enerji ektorunda aparıcı şirkətlərindən olan “Acwa Power” şirkəti 2004-cü ildə yaradılıb. Şirkət dünyanın bir sıra ölkələrində bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisi istehsalı, duzsuzlaşdırılmış su istehsalı üzrə layihələrdə developer, investor və operator kimi iştirak edir.

Cooperation with the company "Acwa Power" is expanding
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Chairman of the Board of Directors of "Acwa Power" company of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammad Abdullah Rashid Abunayyan.
The Minister of Economy emphasized that the economic relations between Azerbaijan and Saudi Arabia are developing, business ties are expanding with business circles. It was stated that increasing energy efficiency and development of the renewable energy field is one of the main priorities of our country against the background of modern challenges. A new page in the development of energy projects has opened in this direction with the start of the construction of the 240 MW "Khizi-Absheron" Wind Power Plant by the company in Azerbaijan in 2022.
Information was provided on the incentives applied to "green" energy projects, and a discussion was held about the seawater desalination project with "Acwa Power" company in the meeting.
Note: Acwa Power company, one of the leading companies in the energy sector, especially in the renewable energy sector in Saudi Arabia was founded in 2004. The company participates as a developer, investor and operator in projects on electricity generation from renewable energy sources and desalinated water production in several countries around the world.