İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərliyi ilə dövlət qurumlarının təmsilçiləri və iş adamlarından ibarət nümayəndə heyəti Naxçıvan Muxtar Respublikasında səfərdədir.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin mərkəzində ucaldılan abidəsi ziyarət edilib, önünə gül dəstələri qoyulub.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Naxçıvanda reallaşdırılan genişmiqyaslı tədbirlər, sistemli quruculuq işləri, o cümlədən mühüm infrastruktur layihələri, enerji təchizatı, müasir yolların, təhsil və səhiyyə obyektlərinin inşası, yeni müəssisələrin açılması və iş yerlərinin yaradılması istiqamətində görülən işlər vurğulanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, Naxçıvanda idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, iqtisadi potensialdan səmərəli istifadə, sosial-iqtisadi sahədə şəffaflığın artırılması, işgüzar mühitin yaxşılaşdırılması, sahibkarların qarşılaşdıqları çətinliklərin aradan qaldırılması prioritetdir. Bu sahədə həyata keçirilən nəticəyönümlü islahatlar Muxtar Respublikanın ölkəmizin iqtisadi artım templərinə uyğun davamlı inkişafını şərtləndirəcək.
Naxçıvanda sosial-iqtisadi sferada müsbət dəyişikliklər yönündə görülən işlər, dövlət qurumlarının bu istiqamətdə fəaliyyətinin gücləndirilməsi tədbirləri barədə məlumat verilib, qarşıya qoyulan vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsində resursların və kadr potensialının səfərbər edildiyi qeyd olunub.
Görüşdə Naxçıvanda biznesin genişlənməsinə dəstək, özəl sektorun üzləşdiyi məsələlərin həlli yolları, müvafiq qurumların bu sahədə fəaliyyətinin gücləndirilməsi və s. barədə müzakirələr aparılıb.
Naxçıvana səfər çərçivəsində nazir Mikayıl Cabbarov Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin əməkdaşları ilə görüşüb. Görüşdə qurumun fəaliyyəti üzrə müzakirələr aparılıb. Ölkəmizdə həyata keçirilən iqtisadi islahatlar və əldə olunan nəticələr fonunda İqtisadiyyat Nazirliyinin iqtisadi tənzimləmədə artan rolu vurğulanıb və Naxçıvanda da müvafiq qurumun səlahiyyətlərinin səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinin önəmi diqqətə çatdırılıb, ölkə rəhbərliyi tərəfindən qarşıya qoyulan hədəflərə nail olmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.

A delegation consisting of representatives of government agencies and entrepreneurs headed by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov is on a visit to Nakhchivan Autonomous Republic.
First, they visited the monument to national leader Heydar Aliyev, erected in the center of Nakhchivan and flowers were laid in front of it.
A meeting was held within the framework of the visit with Fuad Najafli, the authorized representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic.
Large-scale events, systematic construction works, including important infrastructure projects, energy supply, construction of modern roads, educational and health facilities, opening of new enterprises and creation of jobs carried out in Nakhchivan under the leadership of President Ilham Aliyev were highlighted at the meeting. It was pointed out that the priorities in Nakhchivan are the improvement of management, the effective use of the economic potential, increasing transparency in the socio-economic sphere, improving the business environment, and eliminating the difficulties faced by entrepreneurs. The result-oriented reforms carried out in this area will determine the continuous development of the Autonomous Republic in accordance with the economic growth rates of our country.
Positive changes were noted in the socio-economic sphere in Nakhchivan, measures were reported to strengthen the activities of state institutions in this direction, resources and human resources were mobilized for the successful implementation of the tasks set.
Discussions were held at the meeting on supporting the expansion of business in Nakhchivan, ways to solve the problems faced by the private sector, strengthening the activities of relevant institutions in this field, and so on.
Minister Mikayil Jabbarov met with employees of the Ministry of Economy of the Nakhchivan Autonomous Republic during his visit to Nakhchivan. Discussions were held at the meeting on the activity of the institution. Against the background of the economic reforms implemented in our country and the results achieved, the growing role of the Ministry of Economy in economic regulation was emphasized, and the importance of the effective implementation of the powers of the relevant institution in Nakhchivan was highlighted, and appropriate recommendations were given to achieve the goals set by the country's leadership.