Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində zərərçəkənlərə yardım məqsədilə Azərbaycan vətəndaşları tərəfindən qardaş ölkəyə maddi vəsait və ianələr şəklində dəstək göstərilir. Maddi yardım təqdim edən vətəndaşlar elektron ödəniş sistemlərindən istifadə edirlər ki, bu zaman vətəndaşların pul köçürmələrindən vergi tutulması kimi hallar barədə ictimaiyyət arasında məlumatlar yayılıb.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti bildirir ki, vətəndaşlar tərəfindən Türkiyədə baş vermiş zəlzələ nəticəsində zərərçəkənlərə yardım məqsədilə elektron qaydada aparılan ödənişlər hər hansı elektron ticarət qaydasında göstərilən iş və xidmətlərin alışı ilə bağlı olmadığından həmin ödənişlərdən ödəməni həyata keçirən banklar tərəfindən ƏDV tutulmur.
Köçürmələr zamanı hesablarından vergi məbləğləri tutulması halları ilə qarşılaşan vətəndaşlar İqtisadiyyat Naziriyinin 195-1.2 Cağrı Mərkəzi vasitəsilə Dövlət Vergi Xidmətinin qaynar xəttinə, habelə müvafiq banka məlumat verə bilərlər.

The citizens of Azerbaijan are supporting the fraternal country in the form of financial resources and donations in order to help the victims of the earthquake that occurred in Turkey. Citizens providing financial assistance use electronic payment systems, and information is disseminated among the population about such cases as tax deductions from citizens' money transfers.
The State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan reports that since the electronic payments made by citizens to assist the victims of the earthquake in Turkey are not related to the purchase of works and services provided in any electronic commerce, VAT is not collected from those payments by the banks making the payment.
Citizens who encountered cases of tax deductions from their accounts during transfers can report to the hotline of the State Tax Service, as well as the relevant bank, through the 195-1.2 Call Center of the Ministry of Economy.