İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru Sebastian Molineus ilə görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın Dünya Bankı ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Bankın ölkəmizə göstərdiyi texniki yardım və maliyyə dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, Bankla ölkəmizdə dayanıqlı iqtisadi inkişafın təmin olunması, sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi, investisiya artımı və s. sahələr üzrə birgə layihələr reallaşdırılıb, analitik sənədlər hazırlanıb.
Görüşdə ölkəmizdə iqtisadi diversifikasiya, qeyri-neft sektorunun inkişafı, investisiyaların təşviqi və biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, əldə olunan nəticələr barədə məlumat verilib. Vurğulanıb ki, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” çərçivəsində davamlı iqtisadi yüksəlişə, “yaşıl” və “ağıllı” konsepsiyaların tətbiqinə xüsusi önəm verilir. Milli Prioritetlərdə müəyyən olunmuş strateji istiqamətlər üzrə həyata keçirilən 2022-2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi inkişafa dair Strategiyada dövlət sektorunda idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və yeni keyfiyyətə transformasiya, ekosistemdə müsbət keyfiyyət dəyişiklikləri, biznesin, insan kapitalının davamlı inkişafı, rəqəmsal iqtisadiyyatın və innovasiyaların geniş tətbiqi üçün münbit şəraitin yaradılması və s. əsas hədəflər kimi müəyyən olunub.
Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru Sebastian Molineus ölkəmizin strateji inkişaf məqsədlərinə nail olunması istiqamətində Bankın Azərbaycan hökuməti ilə sıx əməkdaşlığı davam etdirdiyini bildirib, tərəfdaşlığın yeni istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər Dünya Bankı ilə əməkdaşlığın gündəliyində olan məsələlər, potensial layihələr barədə müzakirə aparıblar.

Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Sebastian Molineus, World Bank Regional Director for the South Caucasus.
The Minister of Economy stressed that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with the World Bank, and the technical assistance and financial support provided by the Bank to our country is highly appreciated. It was noted that joint projects were carried out with the Bank on ensuring sustainable economic development in our country, expanding entrepreneurial activity, increasing investments and other areas, and analytical documents were developed.
Information was provided at the meeting on measures implemented in the direction of economic diversification, development of the non-oil sector, investment promotion and continuous improvement of the business environment, and the results achieved. It was emphasized that special importance is attached to sustainable economic growth and the application of "green" and "smart" concepts within the framework of "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-economic development". Improvement of management in the public sector and transformation to a new quality, positive quality changes in the ecosystem, sustainable development of business, human capital, creation of fertile conditions for wide application of digital economy and innovations and others are defined as main goals in the Strategy for socio-economic development for the years 2022-2026, implemented according to the strategic directions defined in the National Priorities.
Sebastian Molineus, World Bank Regional director for the South Caucasus, said that the Bank continues to work closely with the government of Azerbaijan in order to achieve the strategic development goals of our country, and shared his views on new directions of partnership.