İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti 2022-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirib. Dövlət Xidmətinin rəisi Mətin Eynullayev ötən il ərzində görülən işlər və bu il üçün nəzərdə tutulan tədbirlər barədə media nümayəndələrini məlumatlandırıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan uğurlu islahatlardan danışan Mətin Eynullayev bildirib ki, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət əmlakının idarə edilməsi, özəlləşdirilməsi, daşınmaz əmlakın qeydiyyatı və kadastrı, torpaq idarəçiliyi və digər sahələrində, həmçinin azad edilmiş ərazilərinin bərpası və quruculuğu ilə bağlı aidiyyəti tədbirlərin icrasına prioritet verilməklə müvafiq işlər görülüb. 2022-ci il ərzində Dövlət Xidməti tərəfindən daşınmaz əmlak idarəçiliyi və mülkiyyət münasibətlərinin təkmilləşdirilməsi, xidmətlərin elektronlaşdırılması, şəffaflığın artırılması, vətəndaş məmnunluğunun yüksəldilməsi istiqamətlərində tədbirlər davam etdirilib.
Ötən il ərzində Xidmətin fəaliyyət istiqamətlərində 46 dövlət xidməti üzrə vətəndaşlardan, sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslərdən, bələdiyyələrdən, dövlət qurumlarından 1 milyona yaxın elektron müraciət daxil olub. Xidmət tərəfindən dövlət əmlakının özəlləşdirilməsində iştirak üçün yaradılan geniş imkanlar prosesin sürətlənməsinə və investisiyaların cəlb olunmasına istiqamətlənib. 2022-ci il ərzində 304 kiçik dövlət müəssisə və obyekti, 16 açıq səhmdar cəmiyyətin səhmləri, 262 obyektin yerləşdiyi dövlət mülkiyyətində olan torpaq sahəsi, 513 nəqliyyat vasitəsi özəlləşdirilib. Keçən il dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi məqsədilə ümumilikdə 60 hərrac təşkil edilib.
2022-ci il ərzində 3 dövlət müəssisəsi investisiya müsabiqəsinə çıxarılaraq özəlləşdirilib. Bu müəssisələrin özəlləşdirilməsi üzrə investisiya müsabiqələrində qalib gəlmiş investorlar tərəfindən ümumilikdə, təqdim etdikləri investisiya proqramları çərçivəsində 30 milyon manat həcmində investisiya qoyuluşu, 300-ə yaxın iş yerinin açılması və dövlət büdcəsinə birdəfəlik qaydada 12 milyon manat vəsaitin köçürülməsi nəzərdə tutulub.
2022-ci ildə özəlləşdirmədən dövlət büdcəsinə daxilolmalar 115,4 milyon manat təşkil edib. Bu, 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,4% və ya 2,7 milyon manat çoxdur.
Dövlət əmlakının icarəyə verilməsi sahəsində yüksək nəticələr əldə edilib. Belə ki, 2022-ci il ərzində ümumilikdə 3819 yeni icarə müqaviləsi bağlanılıb, bu da ötən illə müqayisədə 2 dəfədən çoxdur. Xüsusilə torpaq sahələrinin icarəyə verilməsi sahəsində yeni müqavilələrin sayı 2021-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3 dəfəyə yaxın artaraq 2961 olub. Daşınmaz dövlət əmlakının (qeyri-yaşayış və torpaq sahələrinin) icarəsindən ötən ildə dövlət büdcəsinə ümumilikdə 24,8 milyon manat vəsait ödənilib. Qeyd edək ki, 2021-ci illə müqayisədə 2022-ci ildə icarədən dövlət büdcəsinə 8,6 milyon manat və ya 53% çox vəsait ödənilib.
Mətbuat konfransında daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində əldə olunan nəticələrdən, bu sahədə prosedurların sadələşdirilməsi və əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi məsələlərindən də danışılıb. Tədbirdə həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının ərazisində baş vermiş təbii fəlakətlərin, texnogen qəzaların və hərbi əməliyyatların nəticələrinin aradan qaldırılması ilə əlaqədar dövlət vəsaiti hesabına inşa edilmiş yaşayış evlərinin və çoxmənzilli yaşayış binalarının mənzilləri üzərində hüquqların rəsmiləşdirilməsi, habelə onların yerləşdiyi torpaq sahələri ilə bağlı bəzi məsələlərin tənzimlənməsi” haqqında 7 aprel 2022-ci il tarixli Fərmanı çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Fərmanın icrası istiqamətində Zaqatala, Şamaxı, Tərtər rayonlarında, cari ilin yanvar ayında isə Ağdam rayonunda səyyar qeydiyyat xidməti göstərilib, vətəndaşın yaşayış evi üzərində mülkiyyət hüquqları qeydiyyata alınaraq onlara dövlət reyestrindən çıxarışlar verilir. 35 rayon (şəhər) icra hakimiyyətləri tərəfindən 12 minə yaxın fərdi yaşayış evinin siyahısı təqdim edilib. Siyahıda adları qeyd olunan şəxslərin müraciətləri əsasında 2 minə yaxın daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüququ dövlət reyestrində qeydiyyata alınıb.
Bununla yanaşı, dövlət başçısının “Torpaq münasibətlərinin tənzimlənməsi ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında” 7 oktyabr 2021-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, mülkiyyət sənədləri ilə təmin edilməmiş pay torpaqlarının dövlət vəsaiti hesabına sənədləşdirilməsi 2022-ci il ərzində də davam edib. Bu istiqamətdə 39 minə yaxın müraciət daxil olub, onlardan 32 mindən çoxu icra edilib.
Ümumilikdə, ötən illərlə müqayisədə 2022-ci ildə ölkə üzrə daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində ən yüksək göstərici qeydə alınıb. Belə ki, 2022-ci ildə 382319 daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüquqları dövlət qeydiyyatına alınıb. 2021-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2022-ci ildə daşınmaz əmlak üzərində mülkiyyət hüququ barədə verilmiş çıxarışların 25,2% artıb.
Tədbir çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki daşınmaz əmlak və infrastruktur obyektləri barədə məlumatların etibarlı və mərkəzləşdirilmiş elektron mühitdə toplanması məqsədilə yaradılan Qarabağ Rəqəmsal Geoinformasiya Sisteminin təqdimatı olub.

The State Service on Property Issues under the Ministry of Economy held a press conference on the results of its activities for 2022. The head of the State Service, Metin Eynullayev, informed the media representatives about the work done during the past year and the measures planned for this year. Speaking about the successful reforms carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, Matin Eynullayev said that State Service on Property Issues has taken relevant measures in the areas of state property management, privatization, real estate registration and cadaster, land management and other areas, as well as the restoration and construction of liberated territories. The State Service continued to take measures in 2022 to improve real estate management and property relations, electronic services, increase transparency, and citizen satisfaction.
About 1 million electronic applications were received over the past year from citizens, legal and natural persons, municipalities, and government agencies for 46 state services in the areas of activity of the Service. The wide opportunities created by the service for participation in the privatization of state property are aimed at accelerating the process and attracting investments. 304 small state-owned enterprises and facilities, shares of 16 joint-stock companies, state-owned land plots where 262 facilities are located, and 513 vehicles were privatized during 2022. In total, 60 auctions were held last year for the purpose of privatizing state property.
3 state-owned enterprises were put up for investment competition and privatized during 2022. The investors who won the investment competitions for the privatization of these enterprises are expected to invest 30 million manats, create about 300 jobs and transfer 12 million manats to the state budget in a one-time manner within the framework of the investment programs they presented.
State budget revenues from privatization amounted to 115.4 million manats in 2022. It is 2.4% or 2.7 million manats more than the corresponding period of 2021.
High results were achieved in the area of leasing state property. Thus, in total 3,819 new lease agreements were concluded in 2022, which is more than twice as compared to the previous year. In particular, the number of new contracts in the field of land lease increased by almost 3 times compared to the same period in 2021 and reached 2961. In total 24.8 million manats were paid to the state budget last year from the lease of state property (non-residential and land plots). It should be noted that 8.6 million manats or 53% more than in 2021 were paid from rent to the state budget in 2022.
The results obtained in the field of real estate registration, simplification of procedures and expansion of the scope, improvement of the normative legal framework in this field were also discussed at the press conference. Information was also given in the event about the work done within the framework of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated April 7, 2022 on the "Regulation of rights over the apartments of residential buildings and multi-apartment residential buildings built at the expense of state funds in connection with the elimination of the consequences of natural disasters, man-made accidents and military operations, as well as the regulation of some issues related to the land plots on which they are located”. It was reported that mobile registration service was provided in Zagatala, Shamakhi, Tartar and in Agdam regions in January of this year, in accordance with the implementation of the decree, the property rights of the citizens were registered and extracts from the state register were issued to them. A list of about 12,000 private residential buildings was submitted by the executive authorities of 35 districts (cities). The ownership rights on about 2 thousand immovable properties were registered in the state register on the basis of the applications of the persons whose names are mentioned in the list.
In addition, in accordance with the Decree of the head of state "On some issues of regulation of land relations" dated October 7, 2021, registration of shared lands that are not secured with documents for the right of ownership at the expense of public funds continued in 2022. About 39,000 applications were received in this direction, and more than 32,000 of them were implemented.
In general, the highest rate was recorded in the field of real estate registration across the country in 2022, compared to previous years. Thus, ownership rights on 382,319 real estates were state registered in 2022. The number of documents confirming the ownership of real estate increased by 25.2% in 2022 compared to the same period of 2021.
There was a presentation of the Karabakh Digital Geoinformation System within the framework of the event, which was created for the purpose of collecting information about real estate and infrastructure objects in the liberated territories in a reliable and centralized electronic environment.