İndiyədək 90-a yaxın KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən daha 5 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Bununla da “Startap” şəhadətnaməsi almış sahibkarlıq subyektlərinin sayı 86-ya çatıb.
“Startap” şəhadətnamələri "Allrent" MMC-nin evlərin icarəsi və "İncode" MMC-nin şənliklərin və toyların idarə edilməsi üçün onlayn platformaları, "AKİAB” MMC-nin biznes üçün onlayn xidmətlər və kommunikasiya platforması, “Legalaid” MMC-nin hüquq məsləhət xidmətləri üçün mobil tətbiq, "AvtomatikaAz" MMC-nin ağır tonnajlı tərəzilər üçün proqram təminatı layihələri üçün təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Startap” şəhadətnaməsi gəlir və ya mənfəət əldə etmək məqsədilə istehsal olunan, innovativ təşəbbüsə əsaslanan, rəqabətqabiliyyətli məhsul və ya xidmət istehsalı üçün təqdim edilir. Bu sənəd KOB subyektini şəhadətnaməni aldığı tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya yazılı və ya elektron qaydada müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar:

The Small and Medium Business Development Agency (SMB) under the Ministry of Economy awarded "Startup" certificate to 5 more SMEs. Herewith, the number of business entities that received the "Startup" certificate has reached 86.
"Startup" certificateswere presented for software projects on rent of houses of "Allrent" LLC "Allrent" LLC's and "Incode" LLC's online platforms for party and wedding management, on online services and communication platform for business of "AKIAB" LLC, on mobile application for legal consulting services of "Legalaid" LLC, heavy tonnage scales of "AvtomatikaAz" LLC.
It should be noted that the "Startup" certificate is awarded for the production of a competitive product or service based on an innovative initiative, produced for the purpose of obtaining income or profit. This document exempts the SME subject from the profit and income tax on the income obtained from the innovation activity for a period of 3 years from the date of receipt of the certificate.
Micro and small business entities whose projects are in the development stage can apply to KOBIA in writing or electronically for a "Startup" certificate. The application form and other necessary documents, as well as detailed information about the relevant criteria, can be found at the following link: