Fevralın 10-da İqtisadiyyat Nazirliyinin inzibati binasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycanın vergi sistemi: yeni çağırışlara doğru” mövzusunda konfrans keçirilib. Tədbirə İqtisadiyyat Nazirliyinin və nazirlik yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərliyi, millət vəkilləri, dövlət qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin, sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, iş adamları və media təmsilçiləri qatılıblar. Konfransın açılış mərasimində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub, Ulu Öndər haqqında film nümayiş etdirilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəisi Orxan Nəzərlinin təklifi ilə Türkiyədə baş vermiş güclü zəlzələ nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Konfransda çıxış edən DVX rəisi ümummilli lider Heydər Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara nəzər salıb. Bildirib ki, məhz Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycanın milli inkişaf strategiyasının ən mühüm komponentlərindən biri - güclü milli iqtisadiyyatın qurulması istiqamətində böyük uğurlar əldə edilib. O cümlədən Azərbaycanın müasir vergi sisteminin fundamental əsasları da Ümummilli Liderin birbaşa təşəbbüsü və iştirakı ilə qurulub. Vergi sahəsində vahid qanunvericilik bazasının yaradılması, vergi administrasiyasının modernləşdirilməsi, idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi sayəsində vergi siyasətinin güclü və səmərəli mexanizmləri formalaşdırılıb. O.Nəzərli sonrakı dövrdə məhz bu konseptual yanaşmanın dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən inkişaf etdirilməsi nəticəsində vergi siyasətinin təkcə büdcə gəlirlərini təmin etməyi nəzərdə tutan fiskal məqsədlərə deyil, eyni zamanda ölkədə iqtisadi inkişafı sürətləndirmək, optimal vergitutma mexanizmləri ilə əlverişli investisiya mühiti yaratmaq, sahibkarlığın inkişafını stimullaşdırmaq kimi məqsədlərə xidmət etməyə başladığını diqqətə çatdırıb.
2022-ci ilin göstəricilərini şərh edən DVX rəisi bildirib ki, dövlət büdcəsinə vergi daxilolmalarının təmin edilməsi, vergi ödəyicilərinə xidmətlər çeşidinin və biznesin fəaliyyətinə effektiv vergi nəzarətinin qurulmasında rəqəmsallaşmanın genişləndirilməsi vergi orqanlarının fəaliyyətinin başlıca prioritetləridir. Dövlət Vergi Xidmətinin öz üzərinə düşən fiskal öhdəliklərin icrasını təmin etdiyini vurğulayan O.Nəzərli 2022-ci ildə ilk dəfə dövlət büdcəsinə 15,5 milyard manat həcmində vergi daxilolmasının təmin edildiyini və bunun 2021-ci il ilə müqayisədə 82,2 faiz çox olduğunu bildirib.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili çıxışında ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə milli iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində aparılan islahatlar, büdcə-vergi qanunvericiliyinin formalaşdırılması və təkmilləşdirilməsi, vergi siyasəti qarşısında duran hədəflər barədə danışıb. Millət vəkili qeyd edib ki, vergi yığımlarının artmasının səbəblərindən biri də vətəndaşın dövlətə olan inamıdır. Bu inamın əsasında isə dövlət başçısının apardığı siyasət dayanır. İqtisadiyyatın rəqəmsallaşdırılmasının vergi bazasının müəyyən edilməsi yolunda müsbət nəticələrini qeyd edən T.Mirkişili ölkədə yaranmış yeni iqtisadi şəraitdə biznes mühitinin dəstəklənməsi, iqtisadi idarəetmənin və vergi inzibatçılığının yeni çağırışlara uyğun təkmilləşdirilməsini vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ulu öndər Heydər Əliyevin ölkənin iqtisadi tərəqqisi və sahibkarlıq mühitinin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb: “Biz bazar iqtisadiyyatını vergi yolu ilə tənzimləməliyik” - tezisi ilə vergi siyasətinin milli iqtisadi strategiyanın mühüm tərkib hissəsi kimi aparıcı rolunu qeyd edən Ümummilli Lider müstəqil Azərbaycan dövlətinin vergi sisteminin formalaşmasının təşəbbüskarı və banisidir”. M.Cabbarov bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu milli vergi sistemi son 20 il ərzində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında əsaslı modernizasiya prosesi keçib, maddi-texniki bazası genişləndirilib, vergi inzibatçılığı texnoloji cəhətdən əsaslı surətdə yenidən qurulub. 2022-ci ildə neft və qazın qiymətlərinin müsbət dinamikasının yüksək səviyyəsinə baxmayaraq, dövlət büdcəsinin gəlirlərinin 50 faizinin qeyri-neft-qaz sektoru hesabına formalaşdığını qeyd edən nazir büdcə gəlirlərinin artmasında və əldə olunan uğurlarda vergi orqanlarının əhəmiyyətli roluna diqqət çəkib. Ölkədə iqtisadi artımın təmin edilməsi prosesində vergi sisteminin tənzimləyici funksiyalarının mühüm rol oynadığını bildirən M.Cabbarov qarşıdakı dövrdə vergi siyasətinin əsas hədəflərini açıqlayıb. O, bu hədəflərin, ilk növbədə, iqtisadi təşviq əsasında reallaşdırılacağını vurğulayıb: “Biz bunu işğaldan azad edilmiş ərazilərin nümunəsində görürük. Bildiyiniz kimi, bu ilin əvvəlindən, cənab Prezidentin tapşırıq və təşəbbüsünə əsasən, vergi, sosial müdafiə, gömrük qanunvericiliyi sahəsində çox geniş təşviqlər qəbul edilib”. Nazir qeyd edib ki, vergi siyasətində rəqəmsallaşmanın genişləndirilməsi mühüm istiqamətdir. Xüsusilə son aylar ərzində Dövlət Vergi Xidməti ilə Dövlət Gömrük Komitəsi arasında əməkdaşlığın sinxronlaşdırılması qeyd edilməlidir. Bu, faktiki olaraq, vergi ödəyiciləri üçün eyni yanaşmaların tətbiqinin təmin edilməsinə imkan verib və hər iki qurumun fəaliyyətinin səmərəliliyini artırıb.
Konfrans işini “Heydər Əliyevin müasir vergi sisteminin formalaşdırılmasında rolu və iqtisadi siyasət sahəsində fəaliyyəti”, “Müasir vergi siyasəti: biznes-dövlət münasibətləri və beynəxalq trendlər” və “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası: vergi siyasəti təşviq aləti kimi” mövzularında sessiyalarla davam etdirib.
“Heydər Əliyevin müasir vergi sisteminin formalaşdırılmasında rolu və iqtisadi siyasət sahəsində fəaliyyəti” mövzusuna həsr edilmiş sessiyada millət vəkili Ziyad Səmədzadə, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov, Dövlət Vergi Xidməti rəisinin müşaviri Elçin Məmmədov, UNEC-in rektoru Ədalət Muradov və İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitunun direktoru Mahir Hümbətov çıxış ediblər. “Müasir vergi siyasəti: biznes-dövlət münasibətləri və beynəxalq trendlər” mövzusunda keçirilmiş sessiyada Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva və baş idarə rəisi Nicat İmanov, AMCHAM-ın prezidenti Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyevin çıxışları dinlənilib. “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası: vergi siyasəti təşviq aləti kimi” mövzusunda təşkil edilmiş sessiyada isə DVX-nin baş idarə rəisi Ələkbər Məmmədov, İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri Zamin Bədirxanov, millət vəkili Fatma Yıldırım, eləcə də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru Nazim İmanovun çıxışlarına yer verilib.

A conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev was held on February 10 in the administrative building of the Ministry of Economy on the topic "Heydar Aliyev and Azerbaijan’s tax system: towards new challenges". The event was attended by the management of the Ministry of Economy and the State Tax Service under the ministry, MPs, representatives of government agencies, higher educational institutions, public associations of entrepreneurs, businessmen and media representatives. The memory of national leader Heydar Aliyev was honored with a minute of silence, and a film about the Great Leader was demonstrated at the opening ceremony of the conference.
The head of the State Tax Service (STS), Orkhan Nazarli greeted the participants of the event, and suggested to hold a minute's silence in memory of those who died as a result of the strong earthquake that occurred in Turkey. Speaking at the conference, the head of STS made an overview of the economic reforms carried out under the direct leadership of national leader Heydar Aliyev. He said that one of the most important components of Azerbaijan's national development strategy - the establishment of a strong national economy - achieved great success as a result of the Great Leader's far-sighted policy. In addition, the fundamental foundations of the modern tax system of Azerbaijan were established with the direct initiative and participation of the National Leader. Strong and efficient mechanisms of tax policy have been formed thanks to the creation of a unified legislative framework in the tax field, modernization of tax administration, and improvement of the management system. O.Nazarli pointed out that as a result of the development of this conceptual approach by the head of state Ilham Aliyev in the later period tax policy has begun to serve not only the fiscal goals of ensuring budget revenues, but also the goals of accelerating economic development in the country, creating a favorable investment environment with optimal taxation mechanisms, and stimulating the development of entrepreneurship.
Commenting on the indicators of 2022, the head of STS said that ensuring tax revenues to the state budget, expanding digitalization upon establishing a range of services to taxpayers and effective tax control over business activities are the main priorities of tax authorities. Emphasizing that the State Tax Service ensures the implementation of its fiscal obligations, O. Nazarli said that tax revenue of 15.5 billion manats was provided to the state budget for the first time in 2022, which is 82.2 percent more than in 2021.
Tahir Mirkishili, chairman of the Committee for Economic Policy, Industries and Enterprising of the Milli Majlis, spoke about the reforms carried out under the leadership of the national leader Heydar Aliyev in the direction of the development of the national economy, the formation and improvement of the budget and tax legislation, as well as the goals facing the tax policy. The deputy noted that one of the reasons for the increase in tax collections is the confidence of citizens in the state. And this belief is based on the policy of the head of state. Noting the positive results of the digitalization of the economy in determining the tax base, T. Mirkishili emphasized the support of the business environment in the new economic conditions created in the country, the improvement of economic management and tax administration in accordance with new challenges.
Speaking at the event, Minister of Economy Mikayil Jabbarov stressed that great leader Heydar Aliyev attaches special importance to the economic progress of the country and the development of the business environment: The National Leader, who noted the leading role of tax policy as an important component of the national economic strategy with his thesis "We must regulate the market economy through taxes"- is the initiator and founder of the formation of the tax system of the independent Azerbaijan state. M. Jabbarov said that the national tax system, founded by national leader Heydar Aliyev, has undergone a fundamental modernization process under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev over the past 20 years, the material and technical base has been expanded, and the tax administration has been fundamentally restructured technologically. Noting that despite the high level of positive dynamics of oil and gas prices in 2022, 50 percent of the state budget's revenues are generated by the non-oil and gas sector, the minister drew attention to the important role of tax authorities in increasing budget revenues and the successes achieved. Stating that regulatory functions of the tax system play an important role in the process of ensuring economic growth in the country, M. Jabbarov announced the main goals of the tax policy in the coming period. He emphasized that these goals will be realized, first of all, on the basis of economic incentives: “We see this in the example of the liberated territories. As you know, very wide incentives were adopted in the field of tax, social protection, and customs legislation since the beginning of this year, based on the task and initiative of Mr. President”. The minister noted that the expansion of digitalization in tax policy is an important direction. In particular, the synchronization of cooperation between the State Tax Service and the State Customs Committee in recent months should be noted. In fact, this allowed to ensure the application of the same approaches for taxpayers and increased the efficiency of the activities of both agencies.
The conference continued its work with sessions on "The role of Heydar Aliyev in the formation of the modern tax system and his activities in the field of economic policy", "Modern tax policy: business-state relations and international trends" and "Restoration of territories liberated from occupation: tax policy as an incentive tool".
MP Ziyad Samadzade, Deputy Minister of Economy Sahib Alakbarov, Advisor to the Head of the State Tax Service Elchin Mammadov, Rector of UNEC Adalat Muradov and Director of Economic Scientific- Research Institute Mahir Humbatov have made a speech in the session dedicated to the topic " The role of Heydar Aliyev in the formation of the modern tax system and his activities in the field of economic policy". The deputy head of the State Tax Service Samira Musayeva and the head of the general department Nijat Imanov, the president of AMCHAM Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu, the vice-rector of ADA University Fariz Ismayilzade and the president of the Azerbaijan Banks Association Zakir Nuriyev's speeches were heard in the session on "Modern tax policy: business-state relations and international trends". The speeches were heard by the head of the General Department of the STS Alakbar Mammadov, the head of the department of the Ministry of Economy Zamin Badirkhanov, deputy Fatma Yildirim, as well as the director of the Institute of Economics of the Ministry of Science and Education Nazim Imanov in the session organized under the theme "Restoration of territories liberated from occupation: tax policy as a tool of promotion".