İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İtaliyanın şirkətlər və “Made in İtaly” naziri Adolfo Urso ilə görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın İtaliya ilə münasibətlərin inkişafına önəm verdiyini, ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın gücləndiyini, dövlət başçılarının səfərlərinin, keçirilən görüşlərin əlaqələrin genişləndirilməsində xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından olan İtaliya ilə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı inkişaf edir. İtaliya şirkətləri ölkəmizdə uğurla fəaliyyət göstərirlər. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rola malikdir. 2020-ci ilin sonunda tam istismara verilmiş Cənub Qaz Dəhlizi ölkəmizin Avropanın önəmli enerji təminatçısı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirib, iştirakçı ölkələr arasında tərəfdaşlığı gücləndirib.
Görüşdə Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti barədə məlumat verilib, İtaliya şirkətləri fəal tərəfdaşlığa dəvət olunub.
İtaliyanın şirkətlər və “Made in İtaly” naziri Adolfo Urso qeyri-neft iqtisadiyyatı sahəsində əməkdaşlığın genişləndiyini qeyd edib, İtaliya şirkətlərinin azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə iştiraka marağını bildirib, əlaqələrin inkişafı barədə fikirlərini bölüşüb.
Tərəflər Azərbaycan-İtaliya iqtisadi əlaqələrinin hazırkı vəziyyəti və perspektivlərini, sənaye, əczaçılıq, tikinti, dəmir yolları, təhsil, qida və s. istiqamətlərdə mümkün əməkdaşlıq modellərini müzakirə ediblər.

Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Italian companies and "Made in Italy" Minister Adolfo Urso.
The Minister of Economy stressed that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with Italy, the partnership between our countries is strengthening, and the visits of the heads of state and meetings are of particular importance in expanding relations. It was noted that economic and trade cooperation with Italy, one of the main trade partners of Azerbaijan, is developing. Italian companies operate successfully in our country. Azerbaijan plays an important role in ensuring energy security of Europe. The Southern Gas Corridor, which was put into full operation at the end of 2020, further strengthened the position of our country as an important energy provider in Europe and strengthened the partnership between the participating countries.
Information was provided at the meeting about the favorable business environment of Azerbaijan, and Italian companies were invited to active partnership.
Italian companies and Minister of "Made in Italy" Adolfo Urso noted the expansion of cooperation in the field of non-oil economy, expressed the interest of Italian companies in participating in the projects implemented in our liberated territories, and shared his views on the development of relations.
The parties discussed the current situation and prospects of Azerbaijan-Italy economic relations, possible models of cooperation in industry, pharmaceuticals, construction, railways, education, food and other areas.