Azərbaycanla Belarus arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, Belarus şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında iştirakı, investisiyaların təşviqi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Belarus Respublikasının Baş nazirinin müavini, Azərbaycan-Belarus Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri İqor Petrişenko ilə görüşüb. Görüşdə qarşılıqlı hörmət və etibarlı tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-Belarus münasibətlərinin inkişaf etdiyi, ölkələrimiz arasında çoxşaxəli müqavilə-hüquq bazasının yaradıldığı vurğulanıb. Bildirilib ki, bu, iqtisadi gündəliyimizin genişlənməsinə və potensialımızın reallaşdırılmasına möhkəm zəmin yaradır. Nazir müavini ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar barədə məlumat verib, ticarət, investisiya, sənaye, energetika, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, nəqliyyat sahələrində, həmçinin Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda aparılan bərpa-quruculuq işlərində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar olduğunu diqqətə çatdırıb.
İqor Petrişenko ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi əlaqələri, qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektiv istiqamətləri barədə danışıb, Belarus şirkətlərinin Azərbaycanda maşınqayırma, nəqliyyat-tranzit, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə uğurlu fəaliyyətini qeyd edərək, ölkəmizlə iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
Tərəflər investisiyaların təşviqi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Discussed economic relations with Belarus
Views were exchanged on the expansion of economic and trade relations between Azerbaijan and Belarus, the participation of Belarusian companies in the restoration of territories liberated from occupation, promotion of investments and other issues of mutual interest.
Deputy Minister of Economy Sahib Alakbarov met with Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus, co-chairman of the Azerbaijan-Belarus Intergovernmental Commission Igor Petrishenko. It was emphasized at the meeting, that Azerbaijan-Belarus relations based on the principles of mutual respect and reliable partnership are developing, and a multi-faceted contractual and legal framework has been created between our countries. It was stated that this creates a solid foundation for expanding our economic agenda and realizing our potential. The deputy minister informed about the economic reforms carried out in our country, and pointed out that there are great opportunities for expanding cooperation in the fields of trade, investment, industry, energy, agriculture, pharmaceuticals, transport, as well as in the restoration and construction works carried out in Karabakh and Eastern Zangezur.
Igor Petrishenko has made a speech about his country's economic ties with Azerbaijan, the current state and prospective directions of mutual economic cooperation, noted the successful activity of Belarusian companies in engineering, transport-transit, agriculture and other fields in Azerbaijan and stressed that they are interested in expanding economic and trade relations with our country.