“DİM İnvestor Xəritəsi” üzrə maraqlı tərəflər üçün tədbir təşkil olunub
2020-ci ildə BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan üzrə nümayəndəliyi tərəfindən ölkəmizdə dayanıqlı inkişafa nail olunması istiqamətində “İnteqrə Olunmuş Milli Maliyyələşdirmə Çərçivəsi” (INFF) müştərək proqramının icrasına başlanılmışdır. Proqram çərçivəsində “DİM İnvestor Xəritəsi”nin hazırlanması məqsədilə BMT-nin Özəl sektorun İnkişafı üzrə İstanbul Beynəlxalq Mərkəzi ilə əməkdaşlıq edilir.
Martın 9-da  Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası, İqtisadiyyat Nazirliyi və BMT-nın İnkişaf Proqramının birgə təşəbbüsü ilə “DİM İnvestor Xəritəsi”nin və İnvestisiya Ekosisteminin tədqiqatına dair tədbir keçirilib, investisiya imkanları təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov qlobal DİM üzrə öhdəliklərin həyata keçirilməsinin Azərbaycanda dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissələrindən olduğunu vurğulayıb, ölkədə sosial, iqtisadi, ətraf mühit sahələrini əhatə edən dövlət proqramları, strategiya və tədbirlər planının DİM-lərin məqsəd və hədəflərinə inteqrasiya olunduğunu qeyd edib. Nazir müavini dövlət, özəl sektor və beynəlxalq təşkilatlar arasında tərəfdaşlığın DİM-lərlə bağlı öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçidə töhfə verəcəyini bildirib.
BMT-nin Özəl sektorun İnkişafı üzrə İstanbul Beynəlxalq Mərkəzinin direktor müavini Gülçin Salınqan DİM-ə nail olunmasında özəl sektorun rolunu, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası ilə birgə həyata keçirilən əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda investisiya mühitinə təsir edən faktorların araşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Mərkəzin ekspertləri Funda Süzer və Yasemin Bitlis Azərbaycan üçün “DİM İnvestor Xəritəsi”nin və İnvestisiya Ekosistemi üzrə tədqiqatın ilkin nəticələri barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.

Event arranged for interested parties on the "SDG Investor Map"
The implementation of the "Integrated National Financing Framework" (INFF) joint program was started in 2020 towards achieving sustainable development in our country by the representation of the UN Development Program in Azerbaijan. Cooperation with the UNDP’s Istanbul International Center for Private Sector in Development is underway in order to prepare the "SDG Investor Map" within the framework of the program.
An event was held on the research of the "SDG Investor Map" and the Investment Ecosystem, and investment opportunities were presented on March 9, with the joint initiative of the National Coordination Council for Sustainable Development, the Ministry of Economy and the United Nations Development Program.
Making a speech at the event, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov emphasized that the fulfillment of obligations under the global SDGs is one of the important components of the state policy in Azerbaijan and noted that state programs, strategies and action plans covering social, economic and environmental fields in the country are integrated into the goals and objectives of the SDGs. The deputy minister mentioned that the partnership between the state, private sector and international organizations will contribute to the fulfillment of obligations related to the SDGs and the transition to a "green economy".
Gulcin Salingan, Deputy Director of the UNDP Istanbul International Center for Private Sector in Development, highlighted the role of the private sector in achieving the SDGs, as well as the research of the factors affecting the investment environment in Azerbaijan within the framework of cooperation with the National Coordinating Council for Sustainable Development. Center experts Funda Suzer and Yasemin Bitlis presented the preliminary results of the "DIM Investor Map" and the investment ecosystem study for Azerbaijan.