İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə iqtisadi canlanmanın sürətləndirilməsi, regionun investisiya cəlbediciliyinin artırılması və dayanıqlı məşğulluğun təmin olunması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Ağdamda Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin İqtisadi Məsələlər üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini, İşçi Qrupun rəhbəri Elnur Əliyev ölkə başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərin inkişafı istiqamətində kompleks proqramların, genişmiqyaslı bərpa tədbirlərinin, o cümlədən infrastruktur layihələrinin icra olunduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına əsasən, müasir və effektiv istehsal, ticarət və xidmət infrastrukturunun yaradılmasının, sənaye potensialının reallaşdırılmasının, eləcə də optimal güzəştlərin və stimullaşdırıcı mexanizmlərin hazırlanması əsas vəzifələr sırasındadır.
Tədbirdə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə iqtisadi canlanmanın sürətləndirilməsi və investisiya cəlbediciliyinin artırılması üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədilə görülən işlər, o cümlədən vergi və gömrük güzəştləri, sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, sosial sığorta haqlarının subsidiyalaşdırılması və digər güzəştlər barədə məlumat verilib. Stimullaşdırıcı alətlərin və güzəştlərin Qarabağla yanaşı, regionda təhlükəsiz və layiqli həyat səviyyəsinin formalaşdırılmasına, sosial-iqtisadi potensialın xalqın rifahı naminə effektiv istifadəsinə, xüsusilə insan kapitalının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, elmin və biliktutumlu sahələrin inkişafına, əmək məhsuldarlığının və rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsinə, məşğulluğun artırılmasına təkan verəcəyi vurğulanıb.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Bəşir Hacıyev aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib, bu ərazilərə köçürülən əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsində dövlət və özəl müəssisələr tərəfindən xüsusi yanaşmanı tətbiq etməklə, özəl-dövlət tərəfdaşlığının vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının sektor müdiri, İşçi qrupun üzvü Şaiq Adıgözəlov işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məşğulluğun təmin olunması ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. İşçi Qrupun digər üzvləri təmsil etdikləri qurumlar tərəfindən bu sahədə görülmüş işlər barədə məlumat veriblər. İclasda təqdim olunan hesabatlar İşçi Qrupunun üzvləri tərəfindən müzakirə edilib.
İqtisadi məsələlər üzrə İşçi Qrupunun üzvləri Ağdam rayonunda həyata keçirilən layihələrlə, o cümlədən Ağdam Sənaye Parkında görülən işlərlə də tanış oldular.

Discussions were conducted in the direction of accelerating economic revival in the liberated territories, increasing the investment attractiveness of the region and ensuring stable employment.
Aghdam region hosted a regular meeting of the Working Group of the Interdepartmental Center on Economic Issues under the Coordinating Headquarters established for the centralized solution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.
First Deputy Minister of Economy, Head of the Working Group Elnur Aliyev noted that in accordance with the instructions of the head of the country, complex programs, large-scale restoration measures, including infrastructure projects, are being implemented in the direction of the development of territories liberated from occupation. It was stated that according to the I State Program on the Great Return to the territories liberated from occupation, the creation of a modern and effective production, trade and service infrastructure, the realization of industrial potential, as well as the preparation of optimal concessions and incentive mechanisms are one the main tasks.
Information was given at the event on the work done in order to accelerate economic revival and increase investment attractiveness in the liberated territories, including tax and customs concessions, expansion of access to financial resources of entrepreneurs, subsidization of social insurance fees and other concessions. It was emphasized that stimulating tools and concessions will contribute to the formation of a safe and decent standard of living in the region as well as in Karabakh, the effective use of socio-economic potential for the sake of the people's well-being, especially the improvement of the quality of human capital, the development of science and knowledge-based fields, the improvement of labor productivity and competitiveness, and the increase of employment.
Bashir Hajiyev, the deputy special representative of the President of the Republic of Azerbaijan, reported on the restoration and construction works carried out in the liberated territories included in the Karabakh economic region (except Shusha region) and noted the importance of private-public partnership by applying a special approach by state and private enterprises in providing employment for the population relocated in these areas.
Shaik Adigozalov, the sector head of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, a member of the working group, shared his views on ensuring employment in the territories liberated from occupation. Other members of the Working Group reported on the work done in this field by the institutions they represent. The reports presented at the meeting were discussed by the members of the Working Group.
The members of the Working Group on Economic Affairs got acquainted with the projects implemented in Agdam region, including the work done in Agdam Industrial Park.