Qardaş Türkiyə ilə iqtisadi əlaqələrimiz genişlənir. Preferensial Ticarət Sazişi üzrə güzəşt tətbiq olunacaq yeni məhsul siyahılarının razılaşdırılması ticarət tərəfdaşlığını daha da gücləndirəcək.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyədə səfərdə olub.
Türkiyənin ticarət naziri Mehmet Muşla görüşündə nazir Mikayıl Cabbarov dövlət başçılarının siyasi iradəsinin, dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin, verdikləri tapşırıqların icrasının əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb. Qardaş ölkələr arasında uğurlu investisiya əməkdaşlığının həyata keçirildiyi, Azərbaycanın xarici ölkələrdəki investisiya həcminə görə Türkiyənin 1-ci yerdə olduğu, o cümlədən ölkəmizdə qeyri-neft-qaz sektoruna ən çox investisiya yatıran ölkənin Türkiyə olduğu diqqətə çatdırılıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə quruculuq işlərinin həyata keçirilməsində Türkiyə şirkətləri fəallıq göstərirlər və bu, qardaşlığımızı bir daha nümayiş etdirir.
Türkiyənin ticarət naziri Mehmet Muş ölkələrimizin strateji müttəfiqliyini vurğulayıb, Azərbaycan-Türkiyə iş birliyinin daha da gücləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib. Tərəflər kiçik və orta biznes tərəfdaşlığı, nəqliyyat, turizm, əczaçılıq sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.
Görüş çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında Preferensial Ticarət Sazişi”nə dəyişiklik haqqında protokol paraflanıb. Qarşılıqlı ticarətdə güzəşt tətbiq olunacaq yeni məhsul siyahılarının razılaşdırılması ticarət tərəfdaşlığının daha da güclənməsinə töhfə verəcək.
Türkiyə Respublikasının energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Alparslan Bayraktar ilə keçirilən görüşdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov enerji tərəfdaşlığını vurğulayıb, SOCAR tərəfindən Türkiyədə həyata keçirilən layihələri, “Petkim Külək Enerji Stansiyası”nın bərpa olunan enerji təchizatının artırılması üçün uğurlu model olduğunu qeyd edib.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Alparslan Bayraktar birgə reallaşdırılan qlobal layihələrin ölkələrimizin strateji maraqlarının təmin olunmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Türkiyənin iştirakı ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı enerji layihələri Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Tərəflər energetika sahəsində ölkələrimizin əməkdaşlığı və qlobal layihələrin həyata keçirilməsində tərəfdaşlıq barədə mövcud vəziyyəti müzakirə edib.
Türkiyə Sığorta Birliyinin sədri Atilla Benli ilə görüşdə sığorta sahəsində ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsinin iqtisadiyyatın inkişafındakı rolu qeyd olunub, Türkiyənin sığorta şirkətlərinin Azərbaycanın sığorta bazarına investisiya yatırmaq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijan delegation held meetings in Turkey
Our economic ties are expanding with fraternal Turkey. Agreement on new product lists to be applied under the Preferential Trade Agreement will further strengthen the trade partnership.
The delegation led by Minister of Economy Mikayil Jabbarov visited Turkey.
Minister Mikayil Jabbarov emphasized in his meeting with Turkish Minister of Trade Mehmet Mush, the importance of the political will of the heads of state, friendly and fraternal relations, and the implementation of their tasks in the development of relations. It was brought to the attention that there is successful investment cooperation between the fraternal countries, that Turkey ranks first in terms of Azerbaijan's investments in foreign countries, and that Turkey is the country that invests the most in the non-oil and gas sector in our country. Turkish companies are actively carrying out construction work in the territories liberated from occupation, and it demonstrates our brotherhood once again.
Turkish Minister of Trade Mehmet Mush emphasized the strategic alliance of our countries and expressed his opinion on further strengthening of Azerbaijan-Turkey cooperation. The parties discussed the partnership of small and medium-sized businesses, strengthening cooperation in the fields of transport, tourism, pharmaceuticals, as well as other issues of mutual interest.
The protocol on the amendment to the Preferential Trade Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey was initialed within the framework of the meeting. The Agreement on new product lists to be applied in mutual trade will contribute to further strengthening of the trade partnership.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized the energy partnership and noted that the projects implemented by SOCAR in Turkey, "Petkim Wind Energy Station" is a successful model for increasing renewable energy supply in a meeting with Alparslan Bayraktar, Deputy Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Turkey.
Alparslan Bayraktar, Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Turkey, emphasized that the jointly realized global projects serve to ensure the strategic interests of our countries. It was noted that the large-scale energy projects carried out with the participation of Azerbaijan and Turkey are of particular importance in ensuring the energy security of Europe.
The parties discussed the current situation regarding the cooperation between countries in the energy sector and partnership in the implementation of global projects.
The role of strengthening bilateral relations in the field of insurance in the development of the economy was noted, and the opportunities of Turkish insurance companies to invest in the insurance market of Azerbaijan were exchanged at the meeting with Atilla Benli, Chairman of the Insurance Association of Turkey.