Azərbaycan-İsrail biznes forumunda İsraillə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş imkanlar diqqətə çatdırılıb, israilli sahibkarların ölkəmizdə biznes təşəbbüslərinin yüksək qiymətləndirildiyi və dəstəkləndiyi bildirilib.
Bakıda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan-İsrail biznes forumunda enerji, maliyyə, logistika, su təsərrüfatı, kimya sənayesi, kənd təsərrüfatı və digər sahələri təmsil edən şirkətlər iştirak edib.
Azərbaycan və İsrail arasında Birgə Komissiyanın həmsədri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov biznes forumun, həmçinin iş adamları arasında keçirilən müxtəlif görüş və tədbirlərin aktual məsələlərin müzakirə edilməsi, prioritet əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və işgüzar dairələr arasında yeni əlaqələrin qurulması baxımından önəmini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında möhkəm ikitərəfli dostluq münasibətləri, yüksək səviyyəli siyasi əlaqələr iqtisadi əməkdaşlığın dinamik inkişafına əlverişli şərait yaradır.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiya, həmçinin İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatası ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının inkişafı baxımından əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanda müxtəlif sahələr üzrə çoxsaylı İsrail şirkətləri fəaliyyət göstərir, bir sıra önəmli layihələr həyata keçirilir. İsraillə enerji, ticarət, sənaye, kənd təsərrüfatı, innovasiyalar, infrastruktur, əczaçılıq, turizm və digər sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş imkanlar olduğu diqqətə çatdırılıb, israilli sahibkarların ölkəmizdə biznes təşəbbüslərinin yüksək qiymətləndirildiyi və dəstəkləndiyi bildirilib.
Birgə Komissiyanın həmsədri, İsrailin xarici işlər naziri Eli Kohen ölkələrimizin müxtəlif sahələrdə səmərəli əməkdaşlıq etdiyini, Azərbaycanda həyata keçirilən layihələr, ölkəmizin unikal coğrafi mövqeyi və iqtisadi sabitliyin İsrail şirkətləri üçün əhəmiyyətli əməkdaşlıq və investisiya mühiti yaratdığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılması ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha yüksək səviyyəyə çatmasına əlavə imkanlar yaradır.
Tədbirdə Azərbaycan və İsrailin investisiya layihələri barədə təqdimatlar nümayiş etdirilib, B2B və B2G formatda görüşlər keçirilib.

Wide opportunities for the development of cooperation with Israel in various fields were highlighted at the Azerbaijan-Israel business forum and it was stated that the business initiatives of Israeli entrepreneurs in our country are highly appreciated and supported.
Companies representing energy, finance, logistics, water management, chemical industry, agriculture and other fields participated in the Azerbaijan-Israel business forum organized by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO in Baku.
The co-chairman of the Joint Commission between Azerbaijan and Israel, Minister of Economy Mikayil Jabbarov stressed the importance of the business forum, as well as various meetings and events held between businessmen, in terms of discussing current issues, defining priority areas of cooperation and establishing new relations between business circles. It was noted that strong bilateral friendly relations and high-level political relations between our countries create favorable conditions for the dynamic development of economic cooperation.
The Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel, as well as the Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry, are of great importance in terms of developing trade and economic partnership between our countries. Numerous Israeli companies operate in Azerbaijan in various fields, and a number of important projects are being implemented. It was pointed out that there are huge opportunities for the development of cooperation with Israel in the fields of energy, trade, industry, agriculture, innovation, infrastructure, pharmaceuticals, tourism and other fields and it was stated that the business initiatives of Israeli entrepreneurs in our country are highly appreciated and supported.
The co-chairman of the Joint Commission, the Minister of Foreign Affairs of Israel Eli Cohen stressed that our countries cooperate effectively in various fields, the projects implemented in Azerbaijan, the unique geographical position and economic stability of our country create a significant cooperation and investment environment for Israeli companies. It was noted that the establishment of the Azerbaijani embassy in Israel creates additional opportunities for the relations between our countries to reach a higher level.
Presentations on investment projects of Azerbaijan and Israel were shown and meetings were held at the event in B2B and B2G format.