Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə və “Sahibkarlar Günü”nə həsr olunmuş konfrans keçirilib
“Heydər Əliyev və Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda konfransın iştirakçıları adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Məlum olduğu kimi, 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev ili” elan edilib. Ümummilli Liderin Azərbaycanda bazar iqtisadiyyatının formalaşmasında, sahibkarlıq ənənələrinin bərpasında və inkişafında danılmaz xidmətləri var. 21 il bundan əvvəl – 2002-ci ilin 25 aprel tarixində ümummilli lider Heydər Əliyevin yerli sahibkarlarla, may ayında isə xarici iş adamları ilə tarixi görüşləri olub. Təsadüfi deyildir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 21 aprel tarixli sərəncamı ilə 25 aprel tarixi artıq 8 ildir ki, ölkəmizdə “Sahibkarlar Günü” kimi qeyd olunur.
Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və “Sahibkarlar Günü” ilə bağlı aprelin 25-də “Gülüstan” sarayında İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev və Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini ehtiramla anaraq abidəsi önünə əklil qoyublar. Sonra Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsi ehtiramla yad olunub, “Əbədi Məşəl” kompleksinə əklil qoyulub.
Konfrans öz işinə Azərbaycanın dövlət himninin səslənməsi, ulu öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb. Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, eləcə də müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sosial-iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi Xalid Əhədov xalqımızın ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə bağlı 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev ili” elan olunması, bununla əlaqədar ölkəmizdə və xaricdə həyata keçirilən silsilə tədbirlər, Ulu Öndərin ölkəmizin inkişafı istiqamətində misilsiz xidmətləri barədə fikirlərini bölüşüb, sahibkarları 25 aprel “Sahibkarlar Günü” münasibətilə təbrik edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov videomüraciətində ölkəmizdə bazar münasibətləri prinsipləri əsasında iqtisadiyyatın, o cümlədən özəl sektorun formalaşması və inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin rolu, bu siyasətin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilməsi barədə danışıb. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə biznes və investisiya mühiti davamlı olaraq yaxşılaşır, sahibkarlıq fəaliyyətini tənzimləyən qanunvericilik bazası və dəstək alətləri müasir çağırışlar əsasında təkmilləşdirilir, sahibkar-dövlət münasibətləri inkişaf edir. Bildirilib ki, qarşıdakı dövrdə də sahibkarlığın inkişafı, biznesin stimullaşdırılması məqsədilə tədbirlər davam etdiriləcəkdir.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən iqtisadi inkişaf strategiyasının sosialyönümlü olduğunu, bu strategiyaya uyğun olaraq sahibkarlığın sosial rifah və məşğulluqda mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Nazir dövlət başçısının sosial sahəyə xüsusi qayğısı nəticəsində vətəndaş rifahının təminatı istiqamətində atılan addımları, xüsusilə son 5 ildə 4 sosial islahat paketi çərçivəsində sosial ödənişlərdə ciddi artımlara nail olunduğunu diqqətə çatdırıb. Özəl sektorun korporativ sosial məsuliyyət layihələrini, məşğulluğun təmin olunmasında, özünüməşğulluq proqramının genişləndirilməsində, həssas qrupların sosial müdafiəsi tədbirlərində yaxından iştirakı və dəstəyi, Nazirliyin sosial tərəfdaşlıq müstəvisində sahibkarlarla fəal əməkdaşlıq təcrübəsi qeyd olunub.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov ulu öndər Heydər Əliyevlə bağlı xatirələrini bölüşüb, Ümummilli Liderin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə xalqını zamanın mürəkkəb tarixi-siyasi sınaqlarından uğurla çıxardığını, qeyri-adi idarəçilik bacarığı və yüksək vətənpərvərliyi sayəsində ölkəmizdə sosial-iqtisadi, elmi-texniki və mədəni sahələrin inkişafına nail olunduğunu bildirib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Heydər Əliyevin cəmiyyətdə qadınların rolunu daim yüksək qiymətləndirdiyini, onların müxtəlif fəaliyyət sahələrində ön sıralarda olmasına dəstək göstərdiyini, Azərbaycanda lider və sahibkar qadınların yetişməsinin hazırda bu siyasətin uğurla davam etdirilməsinin nəticəsi olduğunu qeyd edib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta biznesin inkişafının, KOB-ların iqtisadiyyatda rolunun artırılmasının prioritet istiqamətlərindən olduğunu vurğulayıb, bu sahədə görülən tədbirlər, Agentliyin fəaliyyəti və KOB-lara göstərilən dəstək və xidmətlər barədə məlumat verib.
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Səttar Möhbalıyev çıxışında sahibkar və işçilər arasında düzgün münasibətlərin qurulması, bunun sahibkarlıq fəaliyyətinə müsbət təsiri barədə danışıb.
Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev dövlət dəstəyinə adekvat cavab verən ölkə sahibkarlarının Azərbaycanın inkişafına və çiçəklənməsinə öz müsbət töhfəsini verdiyini, pandemiya və 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı sahibkarların göstərdiyi dəstəyin dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına gözəl nümunə olduğunu qeyd edib, ulu öndər Heydər Əliyevdən başlayaraq bugünə qədər dövlət-sahibkar əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərə dair fikirlərini bölüşüb.
“Azərsun Holdinq”in Müşahidə Şurasının sədri Abdolbari Goozal və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyev ümummilli lider Heydər Əliyevin sahibkarlarla görüşləri, verdiyi tapşırıq və tövsiyələri, o cümlədən 2002-ci ilin aprel və may aylarında sahibkarlarla görüşlərinə dair təəssüratlarını, özəl bölmənin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə, Azərbaycanın inkişafı və çiçəklənməsi, o cümlədən sahibkarlığın inkişafı sahəsində gördüyü işlərə həsr olunmuş “Əbədiyyətin ilk əsri. Heydər Əliyev 100” filmi nümayiş etdirilib.
Konfransın sonunda Prezident İlham Əliyevə tədbir iştirakçıları adından müraciət qəbul olunub.
Tədbir bədii hissə ilə başa çatıb.
Konfrans çərçivəsində “Gülüstan” sarayının foyesində ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən fotosərgi təşkil olunub.

Conference held dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev and "Entrepreneurs' Day"
An appeal was accepted to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on behalf of the conference participants on "Heydar Aliyev and the development of entrepreneurship in Azerbaijan".
As is known, 2023 has been declared the "Year of Heydar Aliyev" in our country. The National Leader has undeniable merits in the formation of the market economy, restoration and development of entrepreneurial traditions in Azerbaijan. national leader Heydar Aliyev had historic meetings with local entrepreneurs 21 years ago - on April 25, 2002, and with foreign businessmen in May. It is no coincidence that April 25 has been celebrated as "Entrepreneurs' Day" in our country for 8 years by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated April 21, 2016.
A conference on "Heydar Aliyev and the development of entrepreneurship in Azerbaijan" was held on April 25 in "Gulistan" palace in connection with the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev and "Entrepreneurs' Day" with the support of the Ministry of Economy with the organization of the Small and Medium Business Development Agency (SBA) and the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan.
The participants of the event first visited the grave of the national leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor and laid a wreath in front of the monument, commemorating his memory with respect. Then, the memory of our heroes died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated in Martyrs' Alley, and a wreath was placed at the "Eternal Torch" complex.
The conference began with the performance of the national anthem of Azerbaijan, a minute's silence in memory of the great leader Heydar Aliyev and our martyrs died for the territorial integrity of our country. The event was attended by heads of relevant state agencies, representatives of public associations of entrepreneurs, as well as businessmen operating in various fields.
Khalid Ahadov, assistant to the President of the Republic of Azerbaijan on socio-economic issues, making a speech at the conference, shared his views on declaring 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in our country in connection with the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the series of events carried out in this regard in our country and abroad, the unparalleled services of the Great Leader towards the development of our country, and congratulated the entrepreneurs on the occasion of April 25 "Entrepreneurs' Day"
Minister of Economy Mikayil Jabbarov talked in his video address about the role of the great leader Heydar Aliyev in the formation and development of the economy, including the private sector, in our country based on the principles of market relations, and the successful continuation of this policy under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. It was noted that the business and investment environment in our country is continuously improving, the legislative framework and support tools regulating entrepreneurial activity are being improved based on modern challenges, and entrepreneur-state relations are developing. It was reported that measures will be continued in the coming period for the purpose of entrepreneurship development and business stimulation.
Minister of Labor and Social Protection of the Population Sahil Babayev emphasized that the economic development strategy authored by national leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev is pro-social, and according to this strategy, entrepreneurship plays an important role in social welfare and employment. The minister drew attention to the steps taken in the direction of ensuring the welfare of citizens, especially in the last 5 years, and stated that serious increases in social payments have been achieved within the framework of 4 social reform packages as a result of the head of state's special concern for the social sphere. Close participation and support of corporate social responsibility projects of the private sector, employment provision, expansion of the self-employment program, social protection measures of vulnerable groups, experience of active cooperation with entrepreneurs at the level of social partnership of the Ministry were also mentioned.
Deputy Minister of Economy Sahib Alakbarov shared his memories of the great leader Heydar Aliyev, stated that he successfully brought his people out of the complex historical and political trials of time during all the periods when the National Leader led Azerbaijan, the development of socio-economic, scientific-technical and cultural fields was achieved in our country thanks to his extraordinary management skills and high patriotism.
Bahar Muradova, the chairman of the State Committee on Family, Women and Children's Problems, noted that Heydar Aliyev always appreciated the role of women in society, supported them to be at the forefront in various fields of activity, and the development of women leaders and entrepreneurs in Azerbaijan is the result of the successful continuation of this policy.
The Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency Orkhan Mammadov emphasized that the development of small and medium business in our country, increasing the role of SMEs in the economy is one of the priority directions, he informed about the measures taken in this field, the activities of the Agency and the support and services provided to SMEs.
The Chairman of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan, Sattar Mohbaliyev, spoke in his speech, about the establishment of proper relations between entrepreneurs and employees, and its positive impact on entrepreneurial activity.
President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan, Mammad Musayev noted that the country's entrepreneurs, who respond adequately to state support, make their positive contribution to the development and prosperity of Azerbaijan, and the support provided by entrepreneurs during the pandemic and the 44-day Patriotic War is a great example of public-private sector partnership and shared his views on the work done in the direction of strengthening the state-entrepreneur cooperation, starting from the great leader Heydar Aliyev until today.
Chairman of the Supervisory Board of "Azersun Holding" Abdolbari Goozal and President of the Azerbaijan Banks Association Zakir Nuriyev shared their views on the meetings of national leader Heydar Aliyev with entrepreneurs, the tasks and recommendations given by him including their impressions of meetings with entrepreneurs in April and May 2002, about the reforms implemented in the direction of the development of the private sector.
"The First Century of Eternity. Heydar Aliyev 100" film was screened at the event, dedicated to the life and activities of the Great Leader, the development and prosperity of Azerbaijan, including the work he did in the field of entrepreneurship. An appeal to President Ilham Aliyev was accepted at the end of the conference, on behalf of the event participants.
The event ended with the artistic part.
A photo exhibition depicting various periods of the life and activity of the great leader Heydar Aliyev was organized within the framework of the conference, in the lobby of the "Gulustan" palace.