Dünya İqtisadi Forumunun İnkişaf Sammitində iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Azərbaycanda milli prioritetlər barədə ətraflı məlumat verib, Dünya İqtisadi Forumunun icraçı direktorları ilə görüşlər keçirib, yeni əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İsveçrənin Cenevrə şəhərində Dünya İqtisadi Forumunun İnkişaf Sammiti keçirilib.
Müxtəlif ölkələrin rəsmilərinin, dünya biznesinin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin qatıldığı tədbir çərçivəsində qlobal iqtisadi əməkdaşlıq, dayanıqlı və inklüziv iqtisadi siyasət, Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyalarının məşğulluq sahəsi üçün yaratdığı çağırış və fürsətlər və s. mövzulara dair 51 sessiya keçirilib, Dünya İqtisadi Forumunun “İş Yerlərinin Gələcəyi 2023” hesabatı təqdim edilib.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev “İş yerlərinin gələcəyi”, “Bölünmə şəraitində inkişafın təşviqi”, “Yeni iqtisadiyyat və cəmiyyət” sessiyalarında, habelə Forumun “Qlobal Bərabərlik Konsorsiumu”nun sessiyasında iştirak edib.
İştirakçılara “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, "Azərbaycan Respublikasının 2022─2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası", həmçinin, əlverişli işgüzar mühit, özəl sektorun inkişafı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin iqtisadi potensialı, Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin Azərbaycan Mərkəzinin fəaliyyəti, rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində görülən işlər və s. tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Sammitin sessiyalarında dünya iqtisadiyyatında yeni trendlər və yanaşmalar, sosial rifahın yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər və digər məsələlər barədə müzakirələr aparılıb.
Sammit çərçivəsində iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev Dünya İqtisadi Forumunun icraçı direktorları Mirek Duşek və Saadiya Zahidi, eləcə də ABŞ-ın onlayn təhsil platforması “Coursera” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşlər keçirib, əməkdaşlığın yeni mümkün istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. “Coursera” şirkəti ilə keçirilən görüşdə Dördüncü Sənaye İnqilabı sahəsində əməkdaşlıq barədə ilkin razılıq əldə olunub.

First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev gave detailed information at the Growth Summit of the World Economic Forum, about national priorities in Azerbaijan, held meetings with the executive directors of the World Economic Forum, and exchanged ideas on new directions of cooperation.
The Growth Summit of the World Economic Forum was held in Geneva, Switzerland.
51 sessions were held on global economic cooperation, sustainable and inclusive economic policy, challenges and opportunities created by the technologies of the Fourth Industrial Revolution for the employment field and other topics and the World Economic Forum's Future of Jobs Report 2023 was presented within the framework of the event attended by officials of various countries, world business and representatives of international organizations.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev participated in the sessions "The Future of Jobs", "Promotion of Development in the Conditions of Division", "New Economy and Society", as well as the session of the "Global Equality Consortium" of the Forum.
The participants were also given detailed information about "Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development", "Strategy of socio-economic development of the Republic of Azerbaijan in 2022─2026" as well as about the favorable business environment, the development of the private sector, the economic potential of our territories freed from occupation, the activities of the Azerbaijan Center of the Fourth Industrial Revolution Network of the World Economic Forum, the work done in the field of digital economy and other events. New trends and approaches in the world economy, measures implemented to improve social welfare and other issues were discussed in the sessions of the summit.
The first deputy minister of economy Elnur Aliyev held meetings with the executive directors of the World Economic Forum, Mirek Dusek and Saadia Zahidi, as well as representatives of the American online education platform "Coursera", and exchanged views on new possible directions of cooperation within the framework of the summit. A preliminary agreement was reached at the meeting with the "Coursera" company, on cooperation in the field of the Fourth Industrial Revolution.