Azərbaycan və BƏƏ arasında əlaqələrin uğurlu inkişafı, “yaşıl” enerji sahəsində birgə reallaşdırılan mühüm layihələr və energetika sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə (BƏƏ) səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirilib. SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəfin də iştirak etdiyi görüşlərdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
BƏƏ-nin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri, Əbu-Dabi Milli Neft Şirkətinin (ADNOC) baş icraçı direktoru və “Masdar” şirkətinin sədri Sultan Əhməd Əl Caberlə görüşdə iqtisadiyyat naziri ölkəmizin təmiz ətraf mühit və “yaşıl” enerji ölkəsinə çevrilməsinin qarşıya hədəf kimi qoyulduğunu vurğulayıb, enerjidən səmərəli istifadə olunması və yeni dayanıqlı enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr və onların icra vəziyyəti barədə məlumat verib. Bildirilib ki, alternativ enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində ölkəmizin potensialı böyükdür və Azərbaycan bu sahədə “Masdar” şirkəti ilə uğurlu əməkdaşlıq edir. Enerji istehsalının bərpa olunan mənbələr hesabına şaxələndirilməsinin əsas hədəflərdən olduğu, şirkətlə əməkdaşlığın dayanıqlı, təmiz enerji ilə bağlı prioritetlərimizin reallaşdırılmasına töhfə verəcəyi qeyd edilib.
BƏƏ-nin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri, ADNOC şirkətlər qrupunun baş icraçı direktoru, “Masdar” şirkətinin sədri Sultan Əl Caber rəhbərlik etdiyi şirkətin fəaliyyəti, müxtəlif ölkələrdəki təcrübəsi barədə danışıb, Azərbaycanla əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyinin, təbii potensialının və inkişaf etmiş infrastruktura malik olmasının “Masdar” şirkəti ilə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün şərait yaratdığını vurğulayıb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında uğurlu iqtisadi əlaqələr, neft-qaz hasilatı (upstream) və neft-kimya üzrə layihələr (downstream), həmçinin karbohidrogen resurslarının nəqli (midstream) və “yaşıl” enerji istehsalı üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Səfər çərçivəsində “Sustainable Water Solutions” Holdinqinin sədri Əhməd Əl Şəmsi ilə keçirilən görüşdə yeni iqtisadi çağırışlar şəraitində resurslardan səmərəli istifadənin əhəmiyyəti, Azərbaycanda yaradılmış əlverişli investisiya mühiti və dayanıqlı inkişaf üçün innovativ mexanizmlərin tətbiqində ölkəmizlə əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Economy visited the UAE
Discussions took place on the successful development of relations between Azerbaijan and the UAE, important projects implemented jointly in the field of "green" energy, and prospects of cooperation in the field of energy.
A number of meetings were held within the framework of the visit of the Minister of Economy Mikayil Jabbarov to the United Arab Emirates (UAE). Views were exchanged at the meetings attended by SOCAR President Rovshan Najaf on the perspectives of mutually beneficial cooperation.
The Minister of Economy emphasized in a meeting with the Minister of Industry and Advanced Technology of the UAE, Chief Executive Officer of Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) and Chairman of Masdar Company, Sultan Ahmed Al Jaber, that the goal is to transform our country into a clean environment and "green" energy country and informed about the projects implemented in the direction of efficient use of energy and the creation of new sustainable energy sources and their implementation status. It was stated that the potential of our country in the direction of creating alternative energy sources is great, and Azerbaijan is successfully cooperating with the "Masdar" company in this field. It was noted that diversification of energy production through renewable sources is one of the main goals, and cooperation with the company will contribute to the realization of our priorities regarding sustainable, clean energy.
Sultan Al Jaber, Minister of Industry and Advanced Technology of the UAE, Chief Executive Officer of ADNOC Group of Companies, Chairman of Masdar Company, spoke about the activities of his company and its experience in different countries and expressed his satisfaction with the cooperation with Azerbaijan and emphasized that our country's favorable geographical position, natural potential and developed infrastructure create conditions for the expansion of relations with the "Masdar" company.
The issues of successful economic relations between our countries, oil and gas production (upstream) and petrochemical projects (downstream), as well as the expansion of cooperation on the transportation of hydrocarbon resources (midstream) and "green" energy production were discussed at the meeting.
The importance of efficient use of resources in the face of new economic challenges, the favorable investment environment created in Azerbaijan and the possibilities of cooperation with our country in the application of innovative mechanisms for sustainable development were exchanged during the meeting with the chairman of "Sustainable Water Solutions" Holding Ahmad Al Shamsi.