Pakistanla iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı məsələləri müzakirə edilib
Ticarət Pakistanla tərəfdaşlığın əsas istiqamətlərindəndir və bu sahəyə xüsusi töhfə verəcək Preferensial Ticarət Sazişinin imzalanması istiqamətində işlər davam etdirilir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Pakistan İslam Respublikasının neft üzrə dövlət naziri Musadik Məsud Malik ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin inkişaf etdiyi vurğulanıb, ölkəmizin təşəbbüsü və fəal iştirakı ilə reallaşan beynəlxalq əhəmiyyətli iri neft-qaz layihələrinin önəmi qeyd edilib. Diqqətə çatdırılıb ki, ticarət Pakistanla tərəfdaşlığın əsas istiqamətlərindəndir və bu sahəyə xüsusi töhfə verəcək Preferensial Ticarət Sazişinin imzalanması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Görüşdə Azərbaycanın uzunmüddətli strateji təşəbbüslərindən bəhs edilib, regional və qlobal enerji layihələri, habelə reallaşdırılan investisiya layihələri barədə məlumat verilib. Bu xüsusda, Pakistan şirkətləri ilə potensial əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər enerji, tranzit-logistika və sənaye sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə layihələrin icrası, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə Pakistan şirkətlərinin iştirakı məsələlərini müzakirə ediblər.

Discussed development Issues of economic cooperation with Pakistan
Trade is one of the main areas of partnership with Pakistan, and work is underway to sign a Preferential Trade Agreement that will make a special contribution to this area.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Musadik Masood Malik, Minister of State for Petroleum of the Islamic Republic of Pakistan.
The development of Azerbaijan-Pakistan relations was emphasized, the importance of large international oil and gas projects realized with the initiative and active participation of our country was noted at the meeting. It was pointed out that trade is one of the main directions of partnership with Pakistan, and work is ongoing to sign a Preferential Trade Agreement that will make a special contribution to this field.
Long-term strategic initiatives of Azerbaijan were discussed, regional and global energy projects, as well as realized investment projects were reported at the meeting. Potential opportunities for cooperation with Pakistani companies were considered in this regard, and other issues of mutual interest were exchanged.
The parties discussed the expansion of cooperation in energy, transit-logistics and industrial fields, the implementation of joint projects, the participation of Pakistani companies in the projects implemented in our territories liberated from occupation.