Böyük Britaniya ilə iqtisadi-ticarət əlaqələri inkişaf edir
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi xanım Baronessa Emma Nikolsonla görüşdə iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın gündəliyində olan məsələlər müzakirə edilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkəmizdə səfərdə olan Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi xanım Baronessa Emma Nikolsonla görüşüb.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndiyini, ölkələrimiz arasında imzalanmış müxtəlif sənədlərin britaniyalı investorların Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində fəal iştirakına əlverişli şərait yaratdığını bildirib. Qeyd edilib ki, Britaniya Azərbaycana yatırılan investisiyanın həcminə görə liderdir. Böyük Britaniya şirkətləri həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə  “yaşıl” enerji layihələrinin həyata keçirilməsinə maraq göstərir.
Bildirilib ki, biznes nümayəndələri, o cümlədən Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı Ticarət Palatası  ilə açıq dialoqa və qarşılıqlı geniş fikir mübadiləsinə böyük əhəmiyyət verilir. Palata hər iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması sahəsində səmərəli əməkdaşlığa töhfə verir.
Baronessa Emma Nikolson  ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu, yeni əməkdaşlıq sahələrini qeyd edib. Tərəflər energetika sahəsində reallaşdırılan layihələr, İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Britaniyanın Azərbaycanda Ticarət Palatası arasında işçi qrupunun yaradılması, Böyük Britaniya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən layihələrdə iştirakı məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Economic and trade relations developing with Great Britain
The issues on the agenda of economic cooperation between the two countries were discussed in the meeting with the UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan, Mrs. Baroness Emma Nicholson.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with Baroness Emma Nicholson, the UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan, who is visiting our country.
The Minister of Economy stated that the economic cooperation between Azerbaijan and Great Britain has expanded, and various documents signed between our countries have created favorable conditions for the active participation of British investors in various sectors of Azerbaijan's economy. It was noted that Britain is the leader in terms of the volume of investment in Azerbaijan. British companies are also interested in the implementation of "green" energy projects in our liberated territories.
It was stated that great importance is attached to open dialogue and mutual broad exchange of ideas with business representatives, including the British Chambers of Commerce in Azerbaijan. The Chamber contributes to the development of relations between the two countries and effective cooperation in improving the business environment.
Baroness Emma Nicholson noted that her country is interested in the development of economic and trade relations with Azerbaijan, as well as new areas of cooperation. The parties exchanged views on the projects implemented in the field of energy, the creation of a working group between the Ministry of Economy and the British Chambers of Commerce in Azerbaijan, and the participation of British companies in the projects implemented in our territories liberated from occupation.