Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunun inkişafı üzrə hazırlanmış sənədlər təqdim edilib
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən, İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin benefisiarı olduğu “Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi” texniki yardım layihəsi çərçivəsində görülən işlər müzakirə edilib.
Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfindən maliyyələşdirilən, İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin benefisiarı olduğu “Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi” texniki yardım layihəsi çərçivəsində Lerik rayonu üzrə hazırlanan inkişaf planı təqdim olunub.
Bununla bağlı keçirilən tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov qeyd edib ki, ölkəmizdə regionların tarazlı inkişafı iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətlərindəndir, bu məqsədlə həyata keçirilən sosial-iqtisadi inkişaf dövlət proqramları rayonlarda işgüzar mühitin davamlı yaxşılaşmasında, sosial rifahın yüksəlməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycanda qeyri-neft iqtisadiyyatının inkişafı, özəl sektorun dəstəklənməsi üçün müxtəlif alətlər tətbiq olunur. Bu  baxımdan, beynəlxalq təşkilatlarla, xüsusilə Avropa İttifaqı ilə müxtəlif proqram və layihələr çərçivəsində əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirilir. 2021-ci ilin 1 sentyabrından icrasına başlanılan “Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi” texniki yardım layihəsinin regionların sosial-iqtisadi inkişafına töhfəsi ilə bağlı gözləntilərin böyük olduğunu qeyd edən nazir müavini layihə çərçivəsində hazırlanmış sənədlər barədə rəy və təkliflərini layihə komandasına bildirərək layihənin icrası istiqamətində işlərin sürətləndirilməsi və nəzarətin gücləndirilməsini tövsiyə edib.
Aİ-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Peter Mixalko birgə layihələr üzrə dövlət qurumları ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin, o cümlədən "Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi" layihəsinin önəmini vurğulayıb. Bildirilib ki, layihə üzrə Yol Xəritəsinə müvafiq olaraq Lerikin 2023-2028-ci illər üçün inkişaf planı, rayonda kənd təsərrüfatı, aqroturizm və ekoturizmin inkişafına dair sənədlər hazırlanıb.
Tədbir çərçivəsində Lerikin inkişaf planı və buna dair müvafiq sənədlərin təqdimatı olub, sənədlərlə bağlı aidiyyəti qurumların iştirakı ilə geniş tərkibli müzakirələr aparılıb.
Qeyd: "Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi" layihəsinin məqsədi regional ərazi inkişaf planlaşdırma sisteminin təkmilləşdirilməsi, meyvə və tərəvəz sektorunda müasir yerli iqtisadi və icma əməkdaşlıq mərkəzi şəbəkəsinin yaradılması, eləcə də sahibkarlıq və investisiya şərtlərinin yaxşılaşdırılması vasitəsilə Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda meyvə və tərəvəz sektorunun rəqabət qabiliyyətinin və əlavə dəyərinin artırılmasıdır. Layihənin icra müddəti 38 aydır.

Documents issued on the development of Lankaran-Astara economic region presented
It was discussed the works carried out within the framework of the technical assistance project "European Union support to the Lankaran-Astara economic region of Azerbaijan" funded by the European Union and the beneficiary of the Ministries of Economy and Agriculture.
The development plan developed for Lerik region was presented within the framework of the technical assistance project "European Union support to the Lankaran-Astara economic region of Azerbaijan" funded by the European Union (EU), which is a beneficiary of the Ministries of Economy and Agriculture.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov noted at the event held in this regard that balanced development of the regions in our country is one of the priority directions of the economic policy, the socio-economic development state programs implemented for this purpose are of special importance in the continuous improvement of the business environment in the regions and the increase of social welfare. Different tools are used for the development of the non-oil economy and support of the private sector in Azerbaijan. In this regard, special attention is paid to cooperation with international organizations, especially the European Union within the framework of various programs and projects. The Deputy Minister stated that there are great expectations regarding the contribution of the technical assistance project "European Union support to the Lankaran-Astara economic region of Azerbaijan" to the socio-economic development of the regions, which began to be implemented on September 1, 2021 and expressed his opinions and suggestions about the documents prepared within the project to the project team and recommended the acceleration of work and strengthening of control in the direction of project implementation.
The head of the EU Delegation in our country, Ambassador Peter Michalko, emphasized the importance of expanding cooperation with state institutions on joint projects, including the "European Union support to the Lankaran-Astara economic region of Azerbaijan" project. It was reported that Lerik's development plan for 2023-2028, documents on the development of agriculture, agro-tourism and eco-tourism in the region were prepared according to the Road Map of the project.
Lerik's development plan and relevant documents were presented, and extensive discussions were held with the participation of relevant institutions within the framework of the event.
Note: The goal of the project "European Union support to the Lankaran-Astara economic region of Azerbaijan" is to improve the regional territorial development planning system, create a modern local economic and community cooperation center network in the fruit and vegetable sector, as well as improve the competitiveness and added value of the fruit and vegetable sector in the Lankaran-Astara economic region through the improvement of entrepreneurship and investment conditions.  The duration of the project is 38 months.