Biznes subyektləri ilə görüşdə “Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi Qaydaları”nda edilmiş son dəyişikliklər və yeniliklər barədə ətraflı məlumat verilib, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı KOB Evində sahibkarlarla görüş keçirilib. Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının nümayəndələri və ixrac fəaliyyəti ilə məşğul olan sahibkarlıq subyektləri iştirak ediblər.
Görüşdə Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 10 aprel tarixli qərarı ilə “Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi Qaydaları”nda edilmiş son dəyişikliklər və yeniliklər barədə sahibkarlara ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, mexanizm emal və xidmət sektorunun inkişafı, xüsusilə də ixrac fəaliyyətinin genişləndirilməsi üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Tədbirdə Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi qaydaları, daxildə emal xüsusi gömrük proseduruna icazənin verilməsi və müraciət prosedurları barədə təqdimat olub.
Daxildə emal gömrük proseduru barədə iş adamlarını maraqlandıran məqamlarla bağlı müzakirə aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd: Daxildə emal - müəyyən malların emal əməliyyatları aparıldıqdan sonra ixrac edilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının gömrük ərazisinə gömrük rüsumları və vergilər, o cümlədən ƏDV alınmadan gətirilməsindən ibarət xüsusi gömrük prosedurudur. “Malların daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilməsi Qaydaları”na edilən dəyişikliklərə əsasən, prosedurdan istifadə edən sahibkar alqı-satqı müqaviləsi əsasında xammal və ya materialı ölkəyə gətirib qanunvericilikdə nəzərdə tutulan müddət çərçivəsində emal edərək istənilən ölkəyə ixrac etmək imkanı əldə edir. Dəyişikliklər nəticəsində həmçinin daxildə emal xüsusi gömrük proseduru ilə bağlı sənədləşmə prosesi də sadələşdirilib.

Detailed information was provided in the meeting with business subjects on the latest changes and innovations in the "Rules for placement of goods under the special customs procedure for inward processing", and the questions of entrepreneurs were answered.
A meeting was held with entrepreneurs at the Baku SME House under the organization of the Ministry of Economy. The event was attended by representatives of the Ministry of Economy, the State Customs Committee, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, and business entities engaged in export activities.
The entrepreneurs were provided detailed information at the meeting about the latest changes and innovations made in the "Rules for placement of goods under the special customs procedure for internal processing" by the decision of the Cabinet of Ministers dated April 10, 2023. It was noted that the mechanism is important for the development of the processing and service sector, especially for the expansion of export activities.
The State Customs Committee presented at the event the rules for placing goods under the special customs procedure for inward processing, the granting of permission for the inward processing special customs procedure, and the application procedures.
A discussion was held on the points of interest to businessmen about the processing customs procedure, and questions were answered.
Note: Inward processing is a special customs procedure under which certain goods can be brought into a Customs territory of the Republic of Azerbaijan conditionally relieved from payment of customs duties and taxes, including VAT, for the purpose of export after processing operations. According to the changes made to the "Rules for placement of goods under the special customs procedure for inward processing", the entrepreneur who uses the procedure gets the opportunity to bring raw materials or materials to the country and export them to any country by processing them within the time frame stipulated by the legislation on the basis of a purchase and sale contract. As a result of the changes, the documentation process related to the inward processing special customs procedure has also been simplified.