"Heydər Əliyev və Azərbaycan sahibkarlığı” mövzusunda yerli şirkətlərin sərgisi öz işinə başlayıb
“Heydər Əliyev və Azərbaycan sahibkarlığı” mövzusunda yerli şirkətlərin sərgisində 150-dən çox şirkətin məhsul və xidmətləri təqdim olunur, sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər keçirilir.
“Baku Crystal Hall”da “Heydər Əliyev və Azərbaycan sahibkarlığı” mövzusunda yerli şirkətlərin sərgisi öz işinə başlayıb. Sərginin açılışına həsr olunmuş tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, sahibkarların ictimai birliklərinin nümayəndələri, eləcə də müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycanın dövlət himninin səslənməsi, ulu öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov çıxışında müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin digər sahələrdə olduğu kimi, ölkəmizdə bazar münasibətləri prinsipləri əsasında iqtisadiyyatın, o cümlədən özəl sektorun formalaşması və inkişafında müstəsna rol oynadığını, hazırda ulu öndərin Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, ölkəmizdə biznes və investisiya mühiti davamlı olaraq yaxşılaşır, sahibkarlıq fəaliyyətini tənzimləyən qanunvericilik bazası və dəstək alətləri müasir çağırışlar əsasında təkmilləşdirilir. Qarşıdakı dövrdə də sahibkarlığın inkişafı, biznesin stimullaşdırılması məqsədilə tədbirlər davam etdiriləcək.
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli Agentliyin öz fəaliyyətini sahibkarlarla tərəfdaşlıq, şəffaflıq və hesabatlılıq, qərəzsizlik və bitərəflik, istehlakçı mənafeyinin üstünlüyü, innovativlik, səmərəlilik və nəticəyönümlülük, risk əsaslı yanaşma və beynəlxalq tələblərə uyğunluq prinsipləri üzərində qurduğunu bildirib. Agentliyin fəaliyyəti dövründə sahibkarların qida təhlükəsizliyi sistemi barədə məlumatlandırılması, maarifləndirilməsi, eyni zamanda iş adamları ilə dövlət-özəl sektor əməkdaşlığının təmin edilməsi məqsədilə bir sıra biznes assosiasiyaları qurulub, ticarət palataları ilə birlikdə 190 tədbir təşkil olunub, 21900-dən çox sahibkarla görüşlər keçirilib, həmçinin 35084 müəssisə qida təhlükəsizliyi qeydiyyatına alınaraq, dövlət reyestrinə daxil edilib.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta biznesin inkişafının və KOB-ların iqtisadiyyatda rolunun artırılmasının prioritet istiqamətlərdən olduğunu vurğulayıb, bu sahədə görülən tədbirlər, Agentliyin KOB-lara göstərdiyi dəstək və xidmətlər barədə məlumat verib.
“Marsol Group”un və "İş adamları Cəmiyyətinin Milli Assosiasiyası" İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Mustafayev və "Kapital Bank" ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü Fərid Hidayətzadə isə çıxışlarında ölkəmizdə sahibkarlara göstərilən dəstək, təmsil etdikləri təşkilatların fəaliyyəti barədə məlumat veriblər.
Sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Əbədiyyətin ilk əsri. Heydər Əliyev 100” filmi nümayiş olunub, tədbir iştirakçıları sərgi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan sərginin məqsədi ulu öndərin ölkəmizdə sahibkarlıq ənənələrinin bərpasında və inkişafındakı xidmətlərini bir daha xatırlatmaq, eləcə də Azərbaycan şirkətlərinin daha geniş tanıdılması, bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, iş adamları arasında biznes tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi və yeni əməkdaşlıqların qurulmasıdır. Sərgidə sənaye, kənd təsərrüfatı, qida, İKT, təhsil, inşaat, logistika, tekstil və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 150-dən çox yerli şirkətin məhsul və xidmətləri nümayiş olunur. İyunun 10-dək davam edəcək sərginin başlıca üstünlüyü burada iqtisadiyyatın bütün sektorları üzrə məhsul və xidmətlərin təqdim olunmasıdır. Sərgi çərçivəsində iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər də keçiriləcək.
Sərgi çərçivəsində iyunun 9-da “Baku Crystal Hall”da “Böyük qayıdış - işğaldan azad olunmuş ərazilərdə investisiya imkanları və güzəştlər”, iyunun 10-da isə “Müasir çağırışlar fonunda iqtisadi transformasiya: rəqabətli və dayanıqlı bizneslərin formalaşması” mövzularında panel müzakirələr təşkil olunacaqdır.

Exhibition of local companies on the theme "Heydar Aliyev and Azerbaijani entrepreneurship" started its work
Products and services of more than 150 companies are presented and bilateral meetings are held between entrepreneurs at the exhibition of local companies on the theme "Heydar Aliyev and Azerbaijani entrepreneurship".
The exhibition of local companies on the theme "Heydar Aliyev and Azerbaijani entrepreneurship" has started in "Baku Crystal Hall". Heads of relevant state institutions, representatives of public associations of entrepreneurs, as well as businessmen operating in various fields took part at the event dedicated to the opening of the exhibition.
The event began with the singing of the national anthem of Azerbaijan, a minute's silence in memory of the great leader Heydar Aliyev and our martyrs who died for the territorial integrity of our country.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov stated in his speech that Heydar Aliyev, the founder of the independent state of Azerbaijan, an outstanding statesman played an exceptional role in the formation and development of the economy as well as in other fields, including the private sector, in our country based on the principles of market relations, and currently the great leader's policy of socio-economic development of Azerbaijan is being successfully continued by President Mr. Ilham Aliyev. It was reported that the business and investment environment in our country is continuously improving, the legislative framework and support tools regulating entrepreneurial activity are being improved based on modern challenges. Measures will be continued in the coming period for the purpose of entrepreneurship development and business stimulation.
Chairman of Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan Goshgar Tahmezli said that the Agency bases its activities on the principles of partnership with entrepreneurs, transparency and accountability, impartiality and neutrality, primacy of consumer interests, innovation, efficiency and result-oriented, risk-based approach and compliance with international requirements. A number of business associations were established and 190 events were organized during the activity of the agency together with chambers of commerce in order to inform and educate entrepreneurs about the food safety system, as well as to ensure public-private sector cooperation with businessmen, meetings were held with more than 21,900 entrepreneurs, and 35,084 enterprises were registered for food safety and included in the state register.
The Chairman of the Management Board of KOBIA, Orkhan Mammadov, emphasized that the development of small and medium-sized businesses in our country and increasing the role of SMEs in the economy are among the priority areas and he informed about the measures taken in this field, the support and services provided by the Agency to SMEs.
Tural Mustafayev, Chairman of the Board of Directors of "Marsol Group" and "National Association of Businessmen" Public Union, and Farid Hidayatzade, member of the Board of Directors of "Kapital Bank" OJSC, provided information about the support to entrepreneurs in our country and the activities of the organizations they represent.
Then a film “The first century of eternity. Heydar Aliyev 100” dedicated to the life and activities of the national leader Heydar Aliyev was demonstrated, and the participants got acquainted with the exhibition.
It should be noted that the purpose of the exhibition dedicated to the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev is to remind once again of the services of the great leader in the restoration and development of entrepreneurial traditions in our country, as well as to promote the Azerbaijani companies more widely, to expand access to markets, develop business partnerships between businessmen and to build new partnerships. Products and services of more than 150 local companies operating in industry, agriculture, food, ICT, education, construction, logistics, textile and other fields are demonstrated at the exhibition. The main advantage of the exhibition, which will last until June 10, is the presentation of products and services for all sectors of the economy. Bilateral meetings will also be held between businessmen within the framework of the exhibition.
Panel discussions will be organized as part of the exhibition on the following topics in "Baku Crystal Hall" - "Great return - investment opportunities and concessions in the liberated territories" on June 9, "Economic transformation against the backdrop of modern challenges: formation of competitive and sustainable businesses" on June 10.