Bakıda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Sabantuy 2023” tədbirində Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Rəisi Rüstəm Minnixanov və Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov iştirak ediblər.
Tatarıstan nümayəndə heyəti Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini ehtiramla anaraq abidəsi önünə əklil qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsi də ehtiramla anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb. Qonaqlar Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanların xatirəsini anıb, "Əbədi məşəl" abidəsi önünə əklil qoyublar.
“Sabantuy 2023” tədbirinin açılışında çıxış edən Tatarıstan Respublikasının Rəisi Rüstəm Minnixanov qeyd edib ki, Sabantuy bayramının tatarların yaşadığı bir çox ölkələrdə, eləcə də Azərbaycanda keçirilməsinin xalqlar arasında dostluq və əməkdaşlıq tellərini gücləndirir. Vurğulanıb ki, əsrlər boyu etnik tatarlar və azərbaycanlılar ortaq dəyərlərə, dini və mədəni köklərə əsaslanan sıx, qardaşlıq münasibətlərini qoruyub saxlayıblar. Tatarlar Azərbaycanda rahat yaşayır, dövlətlərimiz də, öz növbəsində xalqlarımız arasındakı bu sıx əlaqələrə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafına böyük əhəmiyyət verir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycan-Tatarıstan əməkdaşlığının inkişafında ulu öndər Heydər Əliyevin və Tatarıstanın birinci Prezidenti Mintimer Şaymiyevin əvəzsiz xidmətlərini qeyd edib. Nazir bildirib ki, Azərbaycanda yaradılmış əlverişli investisiya mühiti, xarici investorlar, o cümlədən Tatarıstan sahibkarları üçün geniş perspektivlər vəd edir. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizin bərpasında da Rusiya şirkətləri fəal iştirak edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Rəisi cənab Rüstəm Minnixanovun iştirakı ilə “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkında “Avto Lizinq Azərbaycan” MMC-nin açılışı da tərəfdaşlığımızın göstəricilərindəndir.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu xalqlarımızın ortaq dəyərlərini qeyd edib, birgə tədbirlərin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini bildirib.
Tədbir çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevə, eləcə də Tatarıstanın görkəmli şəxslərinə, milli-mənəvi dəyərlərə həsr olunan tematik meydançalar təşkil olunub. Hər iki respublikanın dövlət və mədəniyyət xadimlərinin Tatarıstan Respublikasının dövlət mükafatları ilə təltif olunduğu tədbir ədəbi-musiqili proqramla davam edib.
Qeyd: Kənd təsərrüfatı ənənələri və aqrar mədəniyyətlə əlaqələndirilən “Sabantuy” tarlalarda məhsul yığımının başa çatması münasibətilə keçirilən bayramdır.

"Sabantuy 2023" event held in Baku
Heydar Aliyev was attended in Baku by the Head of the Republic of Tatarstan of the Russian Federation Rustam Minnikhanov and the Minister of Economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov.
The delegation of Tatarstan visited the grave of National Leader Heydar Aliyev in Fakhri Khiyaban and laid a wreath in front of the monument, commemorating his memory with respect. The memory of the prominent ophthalmologist-scientist academician Zarifa Aliyeva was also honored, flowers were laid on her grave. The guests commemorated the heroes who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan in Martyrs' Alley and laid a wreath in front of the "Eternal Torch" monument.
Making a speech at the opening of the "Sabantuy 2023" event, Rustam Minnikhanov, the head of the Republic of Tatarstan, noted that holding the Sabantuy holiday in many countries where Tatars live, as well as in Azerbaijan, strengthens the bonds of friendship and cooperation between peoples. It was emphasized that for centuries ethnic Tatars and Azerbaijanis have maintained close, fraternal relations based on common values, religious and cultural roots. Tatars live comfortably in Azerbaijan, and our states, in its turn, attach great importance to the development of bilateral relations in various directions based on these close ties between our peoples.
The Minister of Economy Mikayil Jabbarov noted the invaluable services of the great leader Heydar Aliyev and Mintimer Shaimiev, the first President of Tatarstan, in the development of Azerbaijan-Tatar cooperation. The minister stated that the favorable investment environment created in Azerbaijan promises wide prospects for foreign investors, including Tatarstan entrepreneurs. Russian companies are also actively involved in the restoration of our territories liberated from occupation. The opening of "Auto Leasing Azerbaijan" LLC in the "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the Head of the Republic of Tatarstan of the Russian Federation Mr. Rustam Minnikhanov is one of the indicators of our partnership.
Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu noted the common values of our peoples and pointed out that joint events contribute to the cooperation development.
Thematic areas dedicated to the national leader Heydar Aliyev, as well as prominent people of Tatarstan and national and moral values were organized within the framework of the event. The event, in which state and cultural figures of both republics were awarded with the state awards of the Republic of Tatarstan, continued with a literary and musical program.
Note: "Sabantuy", associated with agricultural traditions and agrarian culture, is a holiday celebrated on the occasion of the end of harvest in the fields.