Çexiya ilə ticarət, investisiya, sənaye, o cümlədən avtomobil sənayesi, enerji, tranzit-losistika, kənd təsərrüfatı, rəqəmsal texnologiyalar və innovasiyalar, turizm və digər istiqamətlərdə tərəfdaşlıq üçün geniş imkanlar var.
İqtisadiyyat nazirinin müavini, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çex Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın həmsədri Sahib Məmmədov Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının Çexiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Yan Kubik ilə görüşüb. İqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının gücləndirilməsi üçün potensialını diqqətə çatdıran nazir müavini Azərbaycan-Çexiya Qarışıq Komissiyasının bu baxımdan faydalı platforma olduğunu qeyd edib. Bu ilin mart ayında Komissiyanın Praqada keçirilən 5-ci iclası çərçivəsində təşkil edilmiş biznes konfrans və çex şirkətlərinin rəhbərləri ilə aparılmış müzakirələr işgüzar dialoqun inkişafına töhfə verib.
Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında investisiya, ticarət, sənaye, innovasiya, nəqliyyat-tranzit və turizm sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanlar var. Bunlarla yanaşı, çex şirkətləri ilə Azərbaycanda mövcud olan sənaye zonaları, eləcə Ələt Azad İqtisadi Zonası çərçivəsində də əməkdaşlıq edilə bilər.
Yan Kubik Azərbaycan-Çexiya faydalı əməkdaşlığını qeyd edərək, əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb. Dostluq qrupunun rəhbəri sənaye, o cümlədən avtomobil sənayesi, nəqliyyat-tranzit və digər istiqamətlərdə tərəfdaşlıq üçün geniş imkanları diqqətə çatdırıb. Çexiyada Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olan şirkətlərin fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb.
Görüşdə Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib, Çexiya şirkətləri Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa investisiya yatırmağa dəvət edilib.

There are ample opportunities for partnership with the Czech Republic in trade, investment, industry, including the automotive industry, energy, transit-logistics, agriculture, digital technologies and innovations, tourism and other areas.
Deputy Minister of Economy, Co-Chairman of the Joint Commission on Economic, Scientific,Technical and Cultural Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Czech Republic Sahib Mammadov met with the head of the Czech-Azerbaijan inter-parliamentary friendship group of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Jan Kubik. The deputy minister emphasized the potential for strengthening the economic and trade partnership and noted that the Azerbaijan-Czech Joint Commission is a useful platform in this regard. The business conference organized within the framework of the 5th meeting of the Commission in Prague in March of this year and the discussions held with the heads of Czech companies contributed to the development of business dialogue.
It was mentioned that there are ample opportunities for expansion of cooperation between our countries in the fields of investment, trade, industry, innovation, transport-transit and tourism. In addition, it is possible to cooperate with Czech companies within the framework of the available industrial zones in Azerbaijan, as well as the Alat Free Economic Zone.
Jan Kubik noted the beneficial cooperation between Azerbaijan and the Czech Republic and shared his views on the directions of expansion of relations. The head of the friendship group pointed out the wide opportunities for partnership in the industry, including the automobile industry, transport-transit and other areas. He also spoke about the activities of companies interested in cooperation with Azerbaijan in the Czech Republic.
Information was provided at the meeting on the favorable business and investment environment created in Azerbaijan, the restoration and construction works carried out in our territories liberated from occupation, and Czech companies were invited to invest in Azerbaijan, including Karabakh.