“İT – Akademiya”da növbəti məzun günü keçirilib
Elm və Təhsil və İqtisadiyyat nazirlikləri tərəfindən rəqəmsal sahədə yeni peşəyə yiyələnmək istəyənlər üçün “İT-Akademiya” təhsil layihəsi üzrə “İkinci dalğa” adlı məzun günü keçirilib.
“İT-Akademiya” təhsil layihəsi üzrə keçirilən məzun günündə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, “Alqoritmika” beynəlxalq proqramlaşdırma və riyaziyyat məktəbinin baş direktoru Andrey Lobanov, millət vəkilləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, aidiyyəti dövlət qurumları və şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
“İT – Akademiya”nın fəaliyyəti ölkənin informasiya texnologiyaları bazarının inkişafına töhfədir. İnnovasiya və yeni texnologiyaların geniş tətbiqi təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsinə zəmin yaradır. Bu tipli layihələr ortayaşlı insanların əmək bazarında rəqabətədavamlı olması və öz peşəsini dəyişmək istiqamətində geniş imkanlar qazanması baxımından böyük rola malikdir”. Bu sözləri elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev “Alqoritmika” beynəlxalq proqramlaşdırma və riyaziyyat məktəbinin nəzdində  fəaliyyət göstərən “İT – Akademiya”da təhsil almış tələbələrin məzun günündə çıxışı zamanı bildirib.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev bildirib ki, rəqəmsal biliklərin artırılması iqtisadiyyatın daha sürətli inkişafına münbit şərait yaradır. Qlobal iqtisadiyyatda cərəyan edən trendləri izləyən Azərbaycan da cəmiyyətin yüksək rəqəmsal bacarıqlara sahib olmasını və innovativ iqtisadiyyatın formalaşdırılmasını hədəfləyir. “İT – Akademiya”nın müasir əmək bazarının tələblərinə cavab verən insan resurslarının formalaşdırılmasına dəstək verdiyini bildirən nazirin birinci müavini bunun məzunların karyerasına, eləcə də ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına töhfə olacağını qeyd edib.
“Alqoritmika”nın baş direktoru Andrey Lobanov öz növbəsində müasir inkişaf tələbləri fonunda İT sahəsinin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bildirib, rəhbəri olduğu qurum tərəfindən tətbiq olunan tədris metodları barədə məlumat verib.
Daha sonra Elm və Təhsil,  İqtisadiyyat nazirliklərinin birgə dəstəyi ilə yaradılan “İT – Akademiya”nın fəaliyyəti və tədris prosesi barədə təqdimat nümayiş olunub.
Tədbir çərçivəsində “İT – Akademiya”da tədris müddətində uğurlu nəticə göstərən 11 məzun sertifikatla təltif olunub, İT sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin təmsilçiləri ilə görüşlər keçirilib.

The Ministries of Science and Education and Economy held a "Second Wave" graduation day for those who want to acquire a new profession in the digital field under the "IT-Academy" educational project.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev, General Director of "Algoritmika" international programming and mathematics school Andrey Lobanov, MPs, heads of higher education institutions, relevant state institutions and representatives of the companies participated in the graduation day of the "IT-Academy" educational project.
The activity of "IT Academy" is a contribution to the development of the country's information technology market. Innovation and wide application of new technologies lay the groundwork for improving the education system. Projects of this type have a great role in terms of the competitiveness of young people in the labor market and the opportunity to change their profession"- the Minister of Science and Education Emin Amrullayev mentioned during his speech at the graduation day of the students who studied at the "IT-Academy" operating under the "Algoritmika" international programming and mathematics school.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev pointed out at the event that increasing digital knowledge creates fertile conditions for faster economic development. Following the trends in the global economy, Azerbaijan also aims for the society to have high digital skills and the formation of an innovative economy. The first deputy minister stated that "IT Academy" supports the formation of human resources that meet the requirements of the modern labor market and noted that this will contribute to the career of graduates, as well as the development of the digital economy in the country.
Andrey Lobanov, general director of "Algoritmika", expressed his views on the importance of the IT field against the background of modern development requirements, and informed about the teaching methods applied by the institution he heads.
Later, a presentation was demonstrated on the activity and teaching process of the "IT Academy" created with the joint support of the Ministries of Science and Education, and Economy.
11 graduates who showed successful results during their studies at "IT Academy" were awarded with certificates within the framework of the event, and meetings were held with representatives of companies operating in the IT field.