“Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi” texniki yardım layihəsi çərçivəsində innovasiyaların tətbiqi, biznesin və kənd yerlərinin inkişafı üzrə təcrübə mübadiləsi məqsədilə Almaniyanın Brandenburq vilayətinə səfər təşkil edilib.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən, İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin benefisiarı olduğu “Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi” texniki yardım layihəsi çərçivəsində Almaniyanın Brandenburq vilayətinə təcrübə mübadiləsi məqsədilə səfər təşkil edilib. Səfərdə İqtisadiyyat və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinin, icra hakimiyyətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Brandenburq vilayətinin İnfrastruktur və Ərazi Planlaşdırma, Kənd Təsərrüfatı, Ətraf Mühitin Mühafizəsi və İqlim nazirliklərində, Turizm-Marketinq idarəsində keçirilən görüşlərdə iqtisadiyyatda innovasiyaların təşviqi, yeni texnologiyaların tətbiqi, biznesin və kənd yerlərinin inkişafı üçün həyata keçirilən tədbirlər, kənd turizmi üzrə təcrübə və müxtəlif sahələrdə qabaqcıl yanaşmalar barədə müzakirələr aparılıb. Azərbaycan nümayəndə heyəti Brandenburq vilayətində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və marketinqi üzrə ixtisaslaşan kiçik və orta müəssisələrin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Qeyd: “Avropa İttifaqının Azərbaycanın Lənkəran-Astara iqtisadi rayonuna dəstəyi” layihəsinin məqsədi regional ərazi inkişaf planlaşdırma sisteminin təkmilləşdirilməsi, meyvə və tərəvəz istehsalı sahəsində müasir yerli iqtisadi və icma əməkdaşlıq mərkəzi şəbəkəsinin yaradılması, eləcə də sahibkarlıq və investisiya şərtlərinin yaxşılaşdırılması məqsədilə bu regionda rəqabət qabiliyyətinin və əlavə dəyərin artırılmasıdır.

A visit was organized to Brandenburg region of Germany in order to exchange experience on application of innovations, development of business and rural areas within the framework of the technical assistance project "Support of the European Union to the Lankaran-Astara Economic Region of Azerbaijan".
A visit was organized to Brandenburg region of Germany for the purpose of exchange of experience within the technical assistance project "Support of the European Union to the Lankaran-Astara Economic Region of Azerbaijan" funded by the European Union, the beneficiary of which is the Ministries of Economy and Agriculture. Representatives of the Ministries of Economy and Agriculture and executive powers took part in the visit.
Discussions were held on the promotion of innovations in the economy, the introduction of new technologies, measures implemented for the development of business and rural areas, experience in rural tourism and advanced approaches in various fields at the meetings held in the Ministries of Infrastructure and Spatial Planning, Agriculture, Environmental Protection and Climate, Tourism-Marketing Department of Brandenburg Region. The Azerbaijani delegation got acquainted with the activity of small and medium-sized enterprises specializing in the production and marketing of agricultural products in the Brandenburg region.
Note: The goal of the project "Support of the European Union to the Lankaran-Astara economic region of Azerbaijan" is improving the regional territorial development planning system, creating a modern local economic and community cooperation center network in the field of fruit and vegetable production, as well as increasing competitiveness and added value in this region in order to improve entrepreneurship and investment conditions.