Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “Acwa Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Abdullah Rəşid Abunayyanla görüşdə Azərbaycanda həyata keçirilən külək elektrik stansiyası layihəsinin icra vəziyyəti, dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihəsi, eləcə də SOCAR ilə potensial əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “Acwa Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Abdullah Rəşid Abunayyanla görüşündə qeyd edib ki, Azərbaycanın enerji sektoruna investorların cəlb edilməsi, bərpa olunan enerjinin səmərəliliyinin, alternativ enerji mənbələrinin enerji sektorunda payının artırılması ölkəmizin iqtisadi inkişaf strategiyasında vacib məsələlərdəndir. Bu istiqamətdə bərpa olunan enerji resursları sektorunda aparıcı şirkətlərdən olan “ACWA Power” şirkəti ilə əməkdaşlığa önəm verilir. Ötən il şirkət tərəfindən Azərbaycanda 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının inşasına başlanılıb və bu layihə Azərbaycanda bərpa olunan enerji baxımından gözlənilən böyük dəyişikliklərdən xəbər verir.
Görüşdə ölkəmizdə “yaşıl” enerji layihələrinin reallaşdırlması məqsədilə tətbiq olunan stimullar barədə məlumat verilib, şirkətin Azərbaycanda həyata keçirdiyi külək elektrik stansiyası layihəsinin icra vəziyyəti, Azərbaycanda dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması layihəsi, eləcə də SOCAR ilə potensial əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirələr aparılıb.

The implementation status of the wind power plant project implemented in Azerbaijan, the sea water desalination project, as well as potential opportunities for cooperation with SOCAR were discussed in the meeting with the Chairman of the Board of Directors of Acwa Power Company of the Kingdom of Saudi Arabia, Mohammad Abdullah Rashid Abunayyan.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov noted in his meeting with Chairman of the Board of Directors of "Acwa Power" Company of the Kingdom of Saudi Arabia Muhammad Abdullah Rashid Abunayyan that attracting investors to the energy sector of Azerbaijan, increasing the efficiency of renewable energy and the share of alternative energy sources in the energy sector are important issues in the economic development strategy of our country. Cooperation with ACWA Power in this direction, one of the leading companies in the sector of renewable energy resources, is emphasized. Last year, the company started the construction of the 240 MW "Khizi-Absheron" Wind Power Station in Azerbaijan, and this project indicates the big changes expected in terms of renewable energy in Azerbaijan.
Information was provided about the incentives applied for the implementation of "green" energy projects in our country, the implementation status of the wind power plant project implemented by the company in Azerbaijan, the sea water desalination project in Azerbaijan, as well as the potential opportunities for cooperation with SOCAR were discussed in the meeting.