Azərbaycan nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasında səfərdədir
Türkiyədə keçirilən görüşlərdə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə xidmət edən birgə təşəbbüslər, eləcə də ticarət tərəfdaşlığının perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Türkiyənin ticarət naziri Ömer Bolat arasında görüş keçirilib. Görüşdə nazir Mikayıl Cabbarov bildirib ki, Azərbaycan və Türkiyə arasında qardaşlıq və müttəfiqlik əlaqələri iqtisadi sahədə də əməkdaşlığı, birgə təşəbbüslərin reallaşdırılmasını sürətləndirir. Türkiyə Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və iki ölkə arasında Preferensial Ticarət Sazişi və bu Sazişə dəyişiklik haqqında Protokol iqtisadi-ticarət əməkdaşlığımızın gücləndirilməsinə əlavə stimul verir. Qardaş ölkələr arasında uğurlu investisiya tərəfdaşlığı həyata keçirilir, ticarət dövriyyəsi artır. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Türkiyənin iştirakı ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələr regional əməkdaşlığı şaxələndirməklə yanaşı, bölgənin mənzərəsini dəyişir. Görüşdə Mikayıl Cabbarov Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə məlumat verib, Türkiyə ilə iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşüb.
Ömer Bolat ortaq dəyərlərə malik olan ölkələrimizin dostluq və qardaşlıq münasibətlərini, strateji tərəfdaşlığını vurğulayıb, Azərbaycan-Türkiyə işgüzar dairələri arasında dialoqun gücləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib, iqtisadi potensialımızın tam həcmdə reallaşdırılmasının önəmini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinə xidmət edən birgə təşəbbüslər, nəqliyyat, müasir standartlaşdırma və texniki tənzimləmə sistemi sahəsində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Türkiyə Respublikası Prezidentinin Maliyyə Ofisinin rəhbəri Göksel Aşanla keçirilən görüşdə Azərbaycan-Türkiyə birliyinin iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafında əhəmiyyəti vurğulanıb, qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi və sahibkarlığa dəstək sahəsində əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan-Türkiyə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı uğurla inkişaf edir, hər iki ölkənin iştirakı ilə enerji və nəqliyyat sahəsində qlobal və regional əhəmiyyətli layihələr reallaşdırılır. İqtisadi, ticarət, maliyyə, sığorta, nəqliyyat və enerji sahələrində əməkdaşlığımız Azərbaycan və Türkiyə iqtisadiyyatının diversifikasiyasına töhfə verir.
Qeyd edilib ki, biznes dairələrinin birgə fəaliyyəti və sıx əməkdaşlığı Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin daha da dərinləşməsini və ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin, investisiya qoyuluşunun artmasını stimullaşdıracaq.

Joint initiatives serving the expansion of economic relations, as well as the prospects of trade partnership were discussed in the meetings held in Turkey.
A meeting was held between Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Turkish Minister of Trade Omer Bolat. Minister Mikayil Jabbarov pointed out at the meeting that relations of brotherhood and alliance between Azerbaijan and Turkey speed up cooperation in the economic field and realization of joint initiatives. Turkey is one of Azerbaijan's main trade partners, and the Preferential Trade Agreement between the two countries and the Protocol on amendments to this Agreement give additional impetus to the strengthening of our economic and trade cooperation. A successful investment partnership is being implemented between sister countries; trade turnover is increasing. It was emphasized that the large-scale projects implemented with the participation of Azerbaijan and Turkey diversify the regional cooperation and change the landscape of the region. Mikayil Jabbarov reported at the meeting on the economy of Azerbaijan and shared his views on strengthening economic relations with Turkey.
Omer Bolat emphasized the friendly and fraternal relations and strategic partnership of our countries with common values, expressed his views on the directions of strengthening the dialogue between Azerbaijani and Turkish business circles, and drew attention to the importance of fully realizing our economic potential.
Joint initiatives serving the expansion of economic relations, opportunities for cooperation in the field of transport, modern standardization and technical regulation system were reviewed at the meeting.
The importance of the Azerbaijan-Turkey union in the development of economic partnership was emphasized, and the opportunities for cooperation in the field of promoting mutual investments and supporting entrepreneurship were exchanged in the meeting with the head of the Financial Office of the President of the Republic of Turkey, Göksel Aşan.
It was brought to attention that Azerbaijan-Turkey economic and trade cooperation is developing successfully, globally and regionally important projects in the field of energy and transport are being implemented with the participation of both countries. Our cooperation in economic, trade, finance, insurance, transport and energy fields contribute to the diversification of the economy of Azerbaijan and Turkey.
It was noted that the joint activity and close cooperation of business circles will stimulate further deepening of Azerbaijan-Turkey relations and increase of trade turnover and investment between our countries.